Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Památník v Letech bude připomínat, jaké hrůzné činy se v něm staly, uvedl prezident Petra Pavel během svého projevu

23. dubna 2024
Čtení na 1 minutu
Památník v Letech na Písecku bude podle českého prezidenta Petra Pavla připomínat, jaké hrůzné činy se v něm staly. Navíc bude mementem pro další generace, aby se už nic podobného neopakovalo. Pavel to dnes řekl při otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech. Dodal, že existence romských obětí za druhé světové války byla dlouho opomíjena.

Památník stojí v místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. “Komunistický režim pak místo toho postavil velkokapacitní vepřín a tím dal najevo svůj postoj. Památníkem nyní splácíme desetiletí trvající společenský dluh vůči romskému holokaustu,” uvedl prezident. Výstavba památníku trvala zhruba dva roky.

O vybudování důstojného pietního místa se začalo hovořit v roce 1995. V lokalitě stál od 70. let minulého století vepřín, jenž stát za 450 milionů korun vykoupil a předloni jej zdemoloval. Následně začala stavba památníku. “I dnes je nutné si to připomínat, co se zde dělo. Je to varování, kam až lidé mohou zajít,” řekl prezident. Dodal, že Lety mají ambici přibližovat lidem historii. “Uplynulo už 30 let od chvíle, kdy můj předchůdce Václav Havel na tomto místě odhalil skromný pomník. Dnes na tuto událost navazujeme,” uvedl Pavel.

V návštěvnickém centru nově postaveného památníku je stálá expozice, venku Stezka paměti. Součástí expozice jsou výpovědi pamětníků v audiovizuální podobě. Památník se pro veřejnost otevře 12. května, kdy se v Letech pravidelně koná pietní akt.

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1294 Romů, zemřelo v něm nejméně 335 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

Celý projev prezidenta Petra Pavla

Vážení hosté, dámy a pánové,

uplynulo téměř 30 let od doby, kdy můj předchůdce Václav Havel odhalil jen pár kroků od tohoto místa skromný pomník Romů na místě tehdy pouze předpokládaných hrobů obětí zdejšího tábora. Dnes na tuto událost navazujeme a je mi ctí být u otevření památníku holocaustu Romů a Sintů v Čechách. Splácíme tím desetiletí trvající společenský dluh vůči obětem romského holokaustu, ale i vůči všem přeživším.

Stojíme na místě, kde byly vězněny celé rodiny, včetně malých dětí a starých lidí. V letech 1942–1943 táborem prošlo téměř 1300 osob. V důsledku především hrůzných životních podmínek, ale také tvrdé práce, špatné péče, zemřelo více než 300 z nich a další stovky byly transportovány do vyhlazovacích táborů. A nebyl to jen tábor v Letech, další Romové zemřeli v hodonínském táboře nebo v dalších koncentračních a vyhlazovacích táborech. V celé Evropě se odhaduje kolem 300–500 000 obětí z řad Romů a Sintů v důsledku nacistického teroru. Domů ze zajetí se mělo vrátit pouze na 600 původních českých Romů.

Existence romských obětí nacistického režimu byla českou společností dlouho opomíjena, a to i v důsledku přístupu bývalého komunistického režimu. Ten zde místo vybudování důstojného pietního místa postavil velkokapacitní vepřín a tím dal jasně najevo svůj postoj k lidským tragédiím, ke kterým tu došlo. Tehdejší režim otázku romského holokaustu v podstatě ignoroval.

Po listopadu 1989 však trvalo dalších téměř 30 let, než vláda v roce 2018 rozhodla o vykoupení vepřína a vybudování dnes otevíraného památníku jako důstojného místa připomínající oběti romského holokaustu.

I dnes je nutné si tato tragická období našich dějin připomínat a brát si z nich poučení. Jsou varováním, kam až dokáže lidstvo zajít a čeho jsme my, lidé vůči sobě navzájem schopni. Bohužel i dnes ve světě probíhá řada ozbrojených konfliktů živených etnickými důvody.

Dnes zde otevíráme památník, který není jen dalším pietním místem, má ambici veřejnosti podrobně připomínat chmurnou historii zdejších táborů a utrpení konkrétních lidí, které přinesl holokaust Romů a Sintů v Čechách.

Toto místo nám bude připomínat, jaké činy proti lidskosti se zde staly, současně bude mementem pro další generace, abychom podobné hrůzy už nikdy nepřipustili. Bude nám připomínat, že je třeba chránit základní lidské hodnoty vždy a pro všechny bez výjimek.

Děkuji vám.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon