VIDEO: Organizace ARA ART uspořádala pietní akt Leperiben. Osobnosti četly jména obětí romského holokaustu
V pátek 2. srpna se od 19 hodin uskutečnil tradiční pietní akt v parku na Karlově náměstí v Praze u příležitosti Památného dne romského holokaustu. Akce, pořádaná organizací ARA ART, nesla název Leperiben: My nezapomínáme.
Titulní fotografie: Leperiben: My nezapomínáme. Pietní akce k uctění památky obětí romského holokaustu v Praze, 2. 8. 2024 (FOTO: Soňa Kalejová)
“Právě dnes je důležité připomínat si události, které se staly během druhé světové války, protože rasové a etnické nesnášenlivosti se opakují a je potřebné o nich veřejně hlasitě a systematicky hovořit,” řekl v úvodu akce moderátor Gerhard Hadi, který zdůraznil, že romský holokaust nemůže zůstat zapomenutý.
„Nenávist v historii lidstva vždy plodila zlo a lidské utrpení. Nenávist může mít různé podoby. Ale její oběti jsou stále konkrétní. Nenávist můžeme porazit pouze tím, že rozšíříme prostor pro lásku a úctu k sobě navzájem,” dodal.
Součástí večera bylo i scénické vyprávění příběhu jednoho z pamětníků v podání herce a zpěváka Marsella Bendiga. “Každý měl tak jednu místnost. Pro vodu jsme chodili půl kilometru a byla tam jedna studna pro nás pro všechny. No, my jsme byli chudá osada. Všichni jsme jen tak živořili,” vyprávěl Bendig o těžkých podmínkách, ve kterých Romové v době nacistické perzekuce žili.
Vyvrcholením pietní akce pak bylo čtení jmen obětí romského holokaustu z Knihy mrtvých za účasti romských i neromských osobností veřejného života. Jména romských obětí přečetla například členka židovské obce karolina Sidon, novinářka Jarmila Balážová, lidskoprávní aktivistka Gwendolyn Albert nebo ředitel organizace ARA ART David Tišer.
Památný den romského holokaustu, vyhlášený Evropským parlamentem v roce 2015, si každoročně připomínáme 2. srpna. Tento den je věnován vzpomínce na oběti a přeživší romského holokaustu a zároveň slouží jako výzva k boji proti nenávisti a diskriminaci, kterým Romové stále čelí.