VIDEO: Odškodnění za protiprávní sterilizace. Co je potřeba v žádosti uvádět? Jak zareagovat na zamítnutí žádosti?
Od začátku roku 2022 mohou oběti protiprávních sterilizací, které byly provedeny od července 1966 do konce března 2012, žádat o odškodnění 300 tisíc korun. Jako problém se ukazuje prokázání, že k protiprávní sterilizaci došlo. Nemocnice totiž celou řadu dokumentů o sterilizacích skartovalo. Navíc podle zjištění zpravodajského serveru Romea.cz ministerstvo odmítá jako důkaz svědectví rodinných příslušníků, při tom ve svém návodu svědky zmiňuje jako jeden z možných důkazů.
POTŘEBUJETE POMOC?
Volejte mezi 8 a 12 hodinou v pondělí až v pátek na telefonní čísla:
- 775 761 194
- 704 297 485
Pište kdykoliv na e-maily:
Oběti musí prokázat, že došlo k provedení sterilizace v rozporu s právem, tzn. že především nebyl udělen souhlas ke sterilizaci nebo byl souhlas udělen při porušení právních předpisů.
Zpravodajský server Romea.cz shrnul ve videu základní informace, které je nutné v žádosti uvést. Kromě základních informaci, jako je třeba i příjmení v době zákroku, je důležité mít zřízený bankovní účet. Žadatelky musí v žádosti popsat za jakých okolností ke sterilizaci došlo a v jaké nemocnici.
“Popište, kdo rozhodl o vaší sterilizaci. Byl to lékař? Věděli jste jaké to bude mít důsledky?” uvádí se ve videu.
Jako nejlepší důkaz je zdravotnická dokumentace. Ale tu celá řada žadatelek nemá, a proto mohou požádat ministerstvo o dohledání této dokumentace.
VIDEO
Ve druhém videu, které zpravodajský server Romea.cz natočil je pak vysvětleno, jak zareagovat v momentě, kdy ministerstvo žádost zamítne nebo jí chce doplnit. V takovém momentě je důležité podat ve stanovené lhůtě odvolání, tzv. rozklad.
VIDEO
S podezřením na protiprávní sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky omluvila tehdejší vláda. Za to, že stát porušoval práva lidí a neodškodnil je, sklízela ČR léta kritiku. Zákon o odškodném letos přijal Parlament a podepsal prezident.