Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Nově otevřený Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku na unikátních záběrech z dronu

27. června 2024
Čtení na 2 minuty
Nově otevřený památník v Letech u Písku, zachycený unikátními záběry z dronu, připomíná tragickou historii romského holokaustu. Památník, který byl pro veřejnost otevřen 12. května 2024, stojí na místě bývalého koncentračního tábora, kde byli během druhé světové války internováni a mučeni Romové.

Titulní fotografie: Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Areál bývalého vepřína v Letech na záběrech z dronu, 4. 6. 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)

Areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku dominují kruhy a dvě torza haly bývalého vepřína, který byl na místě bývalého koncentračního tábora od 70. let. Ve vnitřní části památníku návštěvníci najdou texty, fotografie, hlasy pamětníků či archeologické předměty. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních, včetně blízkého nouzového hřbitova, kde je památník. Venkovní část areálu je návštěvníkům přístupná celoročně, návštěvnické centrum podle otevírací doby.

Když člověk přijde k areálu, nejprve spatří zeď, která má význam oddělení od současného světa. A buď půjde kolem k památníku na bývalém hřbitově nebo vejde dovnitř areálu. Za zdí je malá nenápadná budova, návštěvnické centrum s expozicí, kterou navrhl architekt Jan Tesař.

Vnější podobu areálu měli na starosti krajinářští architekti. Jedna přímá cesta vede ke kruhu, pietnímu chodníku, který obepíná prostor bývalého tábora. Uvnitř kruhu bude pouze louka. Zbytek prostoru postupně zaroste les, který se skládá z listnatých i jehličnatých stromů.

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1294 Romů, zemřelo v něm nejméně 335 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi. 

V roce 1973 vznikl na místě tábora velkokapacitní vepřín, který zde nakonec fungoval 45 let. Osudy Romů, kteří táborem prošli, se i přes snahy potomků za dob socialismu, začaly připomínat teprve po pádu komunistického režimu.

V roce 1995, kdy prezident Václav Havel odhalil památník obětem tábora, se začalo hovořit o vybudování důstojného pietního místa. O dva roky později ministři Jan Ruml (ODS) a Pavel Bratinka (ODA) prohlásili, že navrhnou vládě, aby vepřín vykoupila a zbourala, a na místě nechala postavit důstojný památník romským obětem holokaustu. Výkup vepřína se ale táhl dalších 20 let.

Teprve v srpnu 2017 vláda sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky schválila odkup vepřína a 23. října odtajnila smlouvu, ze které vyplývá, že za vepřín stát zaplatil zhruba 450 milionů korun s DPH.

Zástupci státu převzali vepřín začátkem dubna 2018, zbourán byl v druhé polovině roku 2022. V červnu 2020 byl představen vítězný návrh na podobu památníku holokaustu Romů a Sintů (podskupina Romů žijící od 14. století v západní Evropě)v Čechách, který vyrostl během uplynulých čtyř let. Vybudování památníku včetně expozice vyšlo přibližně na 110 milionů korun. Peníze pocházejí od ministerstva kultury, německého velvyslanectví i z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon