Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: „Není chyba na straně oběti,“ říká Dušan Vaněk z In IUSTITIA o dopadech předsudečného násilí, které lidem bere důvěru ve společnost

28. dubna 2025
Čtení na 2 minuty
Útok zaměřený na rasu, víru nebo sexuální orientaci zraňuje nejen tělo, ale i samotnou podstatu člověka. Na to v rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV upozornil Dušan Vaněk, vedoucí sociálních služeb organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem předsudečného násilí. Vaněk vysvětlil, jak tento druh agrese ničí identitu obětí, jaké dopady má na jejich život a jak s nimi jeho tým pracuje, aby se z pozice oběti mohli posunout k pozici přeživšího.

Titulní fotografie: Dušan Vaněk a Richard Samko ve studiu ROMEA TV (FOTO: Lukáš Cirok)

„Hlavní odlišnost je v tom, že u obecné kriminality není dopad na samotnou identitu toho člověka. (…) Ale když mě někdo tahle vlepí facku, protože jsem Rom, protože jsem gay, protože jsem muslim (…), tak tím neporaní jenom ten obličej, ale i moji niternou součást,“ říká v rozhovoru Vaněk, který také popsal, že opakované útoky mohou vést oběti k pochybnostem o vlastní hodnotě: „Jak to, že se lidi můžou dovolovat mě napadat? Proto, kým jsem, je se mnou něco špatně?“

Předsudečné útoky jsou velmi závažné a často zůstávají stranou pozornosti. Stali jste se obětí předsudečného násilí? Volejte na bezplatnou telefonní linku organizace In IUSTITIA 800 922 922 nebo kontaktujte organizaci ROMEA.

Vaněk upozornil, že lidé často nesprávně pociťují vinu za útok. „Lidé často vnímají vinu na své straně, nebo se cítí nuceni se obhajovat: ‚Já jsem Rom, ale jsem ten slušný Rom, pracuji, platím daně.‘ Přitom je to zcela nepodstatné – nikdo by neměl být napadán kvůli své identitě, bez ohledu na to, zda pracuje nebo platí daně,“ vysvětluje Vaněk.

Když je klient dlouhodobě vystaven útokům, organizace nabízí bezpečnostní plánování a podporu. „Rozhodně bychom se zabývali bezpečnostním plánováním a poradenstvím – tedy tím, co dělat, aby se člověk vyhýbal konfliktním situacím,“ uvedl Vaněk. Zmínil také možnost facilitovaných setkání. Například pokud jde o konflikty související s bydlením, aby se problém řešil komunitně: „Výsledkem může být například to, že si agresor uvědomí své chování a přestane s ním.“

Vaněk upozornil na širší dopad předsudečného násilí. „Nepodkopává pouze sebedůvěru a sebejistotu, že jsem v pořádku a dobrý člověk, ale ničí i důvěru ve společnost.“

Cílem práce In IUSTITIA je pomoci klientům dostat se z pozice oběti do pozice přeživšího: „Pozice přeživšího znamená, že člověk má za sebou trauma, ale dokázal ho zpracovat tak, aby jej dále negativně neovlivňovalo.“ Vaněk dodal: „Snažíme se u klientů najít sílu, vnitřní zdroj a motivaci, která jim umožní pokračovat dál.“

Důležitou roli přitom hraje i podpora okolí: „Pokud se například v diskusi na sociálních sítích objeví množství nenávistných komentářů, místo odpovídání na ně je mnohem účinnější napsat oběti podporující zprávu: Jsi úžasná osobnost, vážím si tě takového, jaký jsi.“

Dušan Vaněk v rozhovoru na závěr zdůraznil, že In IUSTITIA je stále otevřená novým klientům. „Nestane se, že bychom někomu nezvedli telefon, že bychom někomu neodpověděli na mail.“

Co je předsudečné násilí

Takové násilí, které je motivováno předsudky útočníka vůči skupině, kterou v jeho očích reprezentuje napadený. Může nabývat různých podob od verbálních útoků přes psychický nátlak, útoků na majetek až po fyzické násilí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon