VIDEO: Negativní zprávy o sídlišti Mojžíř v médiích jsou často nepravdivé. Romští aktivisté zapojují místní Romy do zlepšení soužití s majoritou
Romští aktivisté nesouhlasí s tím, jakým způsobem je v současné době vykreslováno médii ústecké sídliště Mojžíř, ve kterém žije přibližně 2700 obyvatel a většina bytů je ve vlastnictví bytových družstev a soukromých majitelů. Podle nich je sídliště jako každé jiné a má své specifické potřeby a možnosti. Proto se snaží motivovat a zapojit místní Romy do procesu zlepšení životních podmínek na sídlišti. Uvedl to Karel Karika, krajský romský ambasador, v reportáži první romské internetové televize ROMEA TV.
Titulní fotografie k článku: Karel Karika na ústeckém sídlišti Mojžíř, 12. 10. 2023 (FOTO: Lukáš Cirok)
“V současné době je sídliště Mojžíř vykreslováno v médiích pouze negativně a velmi často jsou ty zprávy nepravdivé. V téhle lokalitě jsem obden. Není tu správná vybavenost, nejezdí sem pravidelná linka, ale musí se přesedat, ale jinak je to sídliště jako každé jiné. Má své problémy, které se snažíme řešit. Chceme místní lidi motivovat a zapojit je do procesu ozdravění sídliště,” uvedl pro ROMEA TV Karel Karika.
Ve čtvrtek se na sídlišti uskutečnila již třetí schůze, kde místní hovořili o svých problémech a snažili se najít vhodné řešení. Sídliště Mojžíř navštívila i vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, která chtěl přímo od místních Romů zjistit jak vnímají situaci. Podle ní je důležité posílit vztah obyvatel sídliště k místu, kde žijí a podpořit komunitní život.
“Myslím si, že zásadní věc, která chybí v sociálně vyloučených lokalitách, je komunitní organizování, kde se mají na změnách uvnitř komunity podílet místní lidé,” řekla Fuková. Teprve poté by měly přijít další služby, jako je třeba dluhové poradenství. “Ti lidé musí nejprve chtít se sami angažovat,” podotkla Fuková.
Lidé v Mojžíři se začali scházet poté, co vznikla petice kvůli lince MHD číslo 57. Autobusy od konce července jezdí pouze na trase OD Květ – Mojžíř – OD Květ. Dopravní podnik opatření zdůvodnil tím, že linku nechtěli řidiči kvůli nevhodnému chování cestujících obsluhovat. Ve vozidlech tak jezdí ještě asistenti přepravy a městská policie.
Na sídlišti je díky komunitní práci pořádek
Na sídlišti díky komunitní práci krajského romského ambasadora Karla Kariky je v současné době pořádek a nepořádek kolem popelnic nebo na trávnicích je minulostí.
“Začali jsme peticí ohledně městské hromadné dopravy, děláme úklidové akce, které se konají dvakrát až třikrát týdně. Máme tady kolem 30 uklízečů, kteří sami uklízí a děláme pravidelné schůzky s místními, který mají zájem o tuto lokalitu,” popsal změny na sídlišti pro ROMEA TV Karel Karika. “Ti lidé by měli být takovými patrony a celé by to mělo vyústit v založení osadního výboru,” dodal Karika.
Podle vládní zmocněnkyně Lucie Fukové má negativní vlivy v Mojžíři na svědomí jen několik jedinců, jejich chování nicméně odnáší všichni obyvatelé. “Je tady velmi malá skupina lidí, která tady dělá nepořádek a je příčinou nedorozumění s majoritou,” doplnil Karel Karika.
To potvrzují i starousedlíci, kteří jako viníky označili lidi v podnájmech poskytnutých spekulanty. Většina z nich totiž nemá k lokalitě vztah, řekli místní ČTK.
Na sídlišti Mojžíř žije zhruba 2700 obyvatel. Většina zdejších bytů je ve vlastnictví bytových družstev a soukromých majitelů. Sídliště je tzv. sociálně vyloučená lokalita. Vyloučenou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc bývají tito lidé často zatíženi exekucemi.