Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Video chlapce s nožem, který útočí na kolemjdoucí: Je to ukrajinský terorista nebo ruské problémové dítě? Jak rozpoznat dezinformace na sociálních sítích?

24. října 2023
Čtení na 7 minut
Nůž v ruce (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Nůž v ruce (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Na sociálních sítích se mezi českými uživateli začalo šířit video, na kterém je vidět malý chlapec s nožem v ruce, jak ohrožuje kolemjdoucí na ulici. Video má již přes 900 sdílení a stovky komentářů. Někteří uživatelé tvrdí, že se jedná o ukrajinského chlapce a jeho chování jen potvrzuje typické chování všech Ukrajinců, kteří jsou agresivní a jejichž útoky nožem jsou v České republice na denním pořádku. Je to ale pravda? Není! Video je natočené na severu Ruska ve městě Archangelsk. Pojďme si na tomto příkladě ukázat, jakým způsobem se dá ověřit informace nebo pravost takového videa šířícího se po sociálních sítích.

Hledáme a ověřujeme fakta. Google, Google a zase Google

Jako první jsem udělal několik fotografií z videa a tyto fotografie jsem dal jednoduše vyhledat pomocí Googlu. Služba Google Lens nám umožní najít podobné nebo stejné fotografie a obrázky, ale také se dozvědět více o různých předmětech na nich. Nám bude stačit, když dokážeme najít například nějaký článek, kde se video nebo fotografie objevily, a tam získat další informace.

Vyhledávání obrázků pomocí Google (ZDROJ: Zdeněk Ryšavý)

Do této službě můžete obrázek buď přímo nahrát, nebo stačí zadat adresu obrázku. V našem případě jsem fotografii nahrál a podařilo se mi najít dva zdroje, kde se podobná fotografie vyskytuje.

První zdroj byl anglicky psaný text na serveru s názvem Russia Today, který o incidentu z videa informuje. Ale pozor. Server sice nese povědomý název, ale s ruskou zpravodajskou televizní sítí RT (dříve Russia Today) se sídlem v Moskvě a financovanou z ruského státního rozpočtu nemá nic společného. Navíc na serveru není uveden vydavatel, není tam uveden žádný kontakt, takže musíme být opatrní. Druhý odkaz pak vede na ruskou sociální síť Vkontakte, takže také žádný důvěryhodný zdroj.

Článek na Russia Today, u kterého je jako autor uveden Mike, odkazuje na původní zdroj, na článek na serveru Gazeta.ru v ruštině, a ten pak odkazuje ještě na další podrobné informace ze serveru 29.ru. Gazeta.ru je ruský zpravodajský server se sídlem v Moskvě a jeho vlastníkem je od roku 2020 státní společnost Sberbank.

V žádném článku není uvedeno, že by se jednalo o ukrajinského chlapce. Naopak Russia Today o incidentu informuje pod titulkem Šokující moment, kdy malé ruské dítě s nožem ohrožuje kolemjdoucí na ulici.

“Toto je šokující moment, kdy malý chlapec s nožem v ruce ohrožuje kolemjdoucí na ulici v Rusku a opakovaně před nimi máchá ostrým nožem,” píše se hned v úvodu článku. “Podle místních médií to nebylo poprvé, co nejmenovaný chlapec ohrožoval lidi poblíž knihovny Severní (Arktické) federální univerzity ve městě Archangelsk na severu Ruska,” uvádí se dále v článku. Stejné informace pak uvádějí články na dvou zmíněných serverech v ruštině.

Kde bylo video natočené?

Takže v tuto chvíli jsem zjistil, kde se měl podle médií incident odehrát. I tuto informaci však můžeme pro jistotu ověřit. Opět jsem použil Google. Tentokrát službu Google Maps a její Street view.

Na videu s chlapcem je vidět několik budov, ale hlavní pro naše vyhledávání je most. Ten bychom pomocí mapy mohli v okolí univerzity jednoduše najít. A navíc má pilíře s určitými nezaměnitelnými znaky, a mohl by tak být pomocí Street view jednoznačně identifikován.

Severní (Arktickou) federální univerzitu v Archangelsku nacházím na mapě celkem jednoduše, a v její blízkosti je i most, takže je pak jednoduché vyzkoušet Street view a na druhý pokus jsem na místě, kde je video natočeno. Jedná se o ulici Prospekt Lomonosova, kterou kříží Severodvinský most. Most na Street view má stejné pilíře jako na videu, stejné je i okolí.

Porovnání místa z Google Maps a z videa (ZDROJ: Zdeněk Ryšavý)

Jednoznačně tedy mohu říci, že incident se odehrál v ruském městě Archangelsk, ne na Ukrajině ani v jiném evropském městě, jak naznačují některé komentáře u videa.

Z článků v ruštině se pak dozvídám, že o chlapci psala média již dříve, když byl na jednom z videí zachycen, jak kouří a obtěžuje kolemjdoucí dívky.

Fakta máme, ale diskutérům je to úplně jedno

Informace, které jsme zjistili, jsem i s odkazy přidal do komentářů k videu, které zveřejnil uživatel pod jménem Hrabě Václav. Odpověděl jsem touto formou i na opravdu velmi vulgární komentáře, útočící kvůli videu na všechny Ukrajince. Bylo zajímavé sledovat reakci těch, kteří vulgárně útočí. Ukazuje se totiž, že samotné vyvrácení dezinformace nestačí.

Upozorňuji, že komentáře diskutérů nijak neupravuji, takže gramatické a další chyby byly takto napsány.

“Tohle tady Rakušan podporuje a cela Fiali Banda Mafianska.Nebyl mu Hitler Praděda.??? .Ta matka ho v v tom podporuje Ješťě ho natáčí kretena uz od mala je kreten .Roste pro krynynal” píše doslova v jednom komentáři. Co má společného Rakušan a Fiala s chlapcem ze severu Ruska se nedozvídám. Na moje vysvětlení už “komentátor” nereaguje.

“A čo tým chcel básnik povedať??? Už aj na Slovensku,v Čechách,ale hlavne v západných krajinách úplne bežná situácia!!!!!!!!!” dozvídám se v jedné z reakcí. Snažím se vysvětlit, že video je z Ruska… marně.

“Co byste po nich chtěli,” píše další a přidává nacistické symboly pluku Azov. Má také jasno.

“Ty zmrde jeden Ukrajinckej,kde je tvoje matka co te spatne vychovava,tahnete na ukrajinu vy mrtky fetacky,” dozvídám se z dalšího komentáře a přidávám své vysvětlení k videu. Pisatelka reaguje, že je jedno zda je to Rus nebo Ukrajinec. Ptám se tedy, proč tak vulgárně útočí zrovna na Ukrajince když je to jedno a když nyní ví, že nejde o Ukrajince, jestli komentář nějak upraví případně smaže. Odpověď je odzbrojující: “At pisu u videa ,nebo ne proste pisu muj nazor.Proste Ukrajina at tahne k certum,my si nenechame vzit nasi zem.”

Přeloženo, prostě píšu svůj názor a žádná fakta mě nepřesvědčí…

A co, že to bylo v Rusku? Je to Ukrajinec, takhle přeci Ukrajinci mluví

Další z reakcí na mé vysvětlení byla, že to sice tedy je v Rusku, ale že ten malý kluk je Ukrajinec. “Umíš rusky? Je jedno kde se to odehrálo, ale tam nezní ruština,” píše jeden z komentátorů a další ho podporuje: “Pravda.Jsou to Ukačka.”

“Však jich taky pár milionů přijali a poskytli pomoc. Odveta je očekávána. Ostatně i ten bordel válečný, je od těch co jim pomohli se uhnízdit do Ruska. 70% národa ukr jsou podvraťáci,” píše další a logiku už ve vyjádřeních asi nemá cenu hledat.

Diskutéři mají prostě jasno. I když někteří z nich připustí, že to je v Rusku (někteří ani to nepřipustí a jsem obviněn, že si vymýšlím a že mostů na světě je spousta…), tak dále tvrdí, že na videu je ukrajinský chlapec, protože takhle přeci mluví Ukrajinci.

Takže nechávám video poslechnout rodilou ruskou mluvčí, Marii Potapovou, která v současné době pracuje v organizaci Romodrom. “Mladík i dívky ve videu mluví rusky. Ačkoliv kluk spíš nadává sprostě, zachytila jsem pouze pár “normálních” slov, ale holky skutečně reagují rusky,” jednoznačně uvede pro zpravodajský server Romea.cz Potapovová.

“Navzdory tomu, že mnoho Ukrajinců, zejména z východní části Ukrajiny, používá ruštinu jako svůj hlavní jazyk, událost se stala v ruském městě, kde převážná většina obyvatelstva jsou Rusové, a proto je velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o ukrajinského mladíka,” doplňuje Marie Potapovová.

Pro padlé na poli informační války tohle však samozřejmě není argument. Oni si dál myslí, že na severu Ruska v Archangelsku se prostě prochází ani ne desetiletý ukrajinský kluk a nožem útočí na zdejší Rusy a Rusky. Opět v tom žádnou logiku asi dál nehledejme.

Dá se šíření nenávisti trestat?

Drtivá většina ze stovek komentářů u videa jsou vulgární nadávky na Ukrajince, píše se v nich, že násilí mají v sobě od narození a dozvídáme se i, že za to může “fialová vláda”. Píše se v nich, že by měli být Ukrajinci vyvražděni, chlapec utopen, rozkopán atd.

Tuto nenávist jednoznačně svým popisem videa vyvolal ten, kdo ho na sociální síť umístil. Uvedl u něho následující popisek a hashtagy: “crazy Ukrainian kid #kid #ukraine #crazy #funny #lol #fyb #rerl”.

Je takové počínání trestné? “Dle okolnosti případů může být trestně odpovědný i ten, který vědomě šíří informace způsobilé podnítit ostatní k nevraživosti vůči skupině obyvatel,” uvedla pro server Romea.cz právnička a ředitelka organizace In IUSTITIA Klára Kalibová. “Lidé podporující násilí vůči skupině obyvatelů z titulu jejich národnosti jsou pak odpovědní vždy,” dodává Kalibová.

Takže jinými slovy: Pokud je šiřitel nenávisti, spouštěč nenávisti, chytrý, je jen těžko postižitelný. Protože u všech nenávistných činů jde o úmysl a policie ten úmysl musí umět dokázat. Radit, jak se v takovém případě hájit, tady rozhodně nebudu. Jednodušší je pak samozřejmě postihnout ty, kteří nad tím už nepřemýšlejí a jsou vlastně oběťmi šíření dezinformací. Stačí se podívat na komentáře uvedené výše. Ty už trestné jednoznačně jsou.

Ale není to nic nového, kdy ten, který nenávist spouští, je velmi těžko postižitelný. Vzpomeňme na Tomia Okamuru a prvního českého teroristu důchodce Baldu. Kdo z nich skončil u soudu?

A jaký je závěr článku popisujícího šíření a dopady jedné z mnoha dezinformací? Ukazuje se, že najít pravdivé informace, zjistit fakta a ty pak zveřejnit je velmi jednoduché. Co však není jednoduché a zdá se, že je v posledních měsících téměř nemožné, jd přesvědčit ty, kteří vulgárně nadávají na celou jednu skupinu obyvatel, že nadávají u videa, které je zavádějící. Pletou si fakta s názory a věří tomu, co potvrzuje jejich názor. Nevěří systému a tato nedůvěra pohání jejich náchylnost věřit nesmyslům.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon