Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Velké plány na obnovu Bedřišky zůstávají jen na papíře. Největšími hybateli změn jsou místní obyvatelé

19. října 2023
Čtení na 4 minuty
Osada Bedřiška (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Osada Bedřiška (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
V ostravské osadě Bedřiška proběhl na konci července již 3. ročník festivalu Barvy Bedřišky. Uspořádal ho místní Spolek N.O.B.L (Nová Ostravská Bedřiška Lidem) ve spolupráci s klubem Rock Hill Ostrava a za podpory statutárního města Ostrava i obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Barvy Bedřišky jsou festivalem na podporu jedinečné ostravské komunity. Stejně jako první dva ročníky i ten letošní kombinoval hudební a jiná kulturní vystoupení s aktuálními tématy z oblasti bydlení a budoucnosti lokality. V sobotu 29. července od 13:30 program festivalu odstartoval prohlídkou osady s poutavým vyprávěním jednoho z původních obyvatel lokality a skončil v pozdních večerních hodinách. Návštěvníkům se představily hudební skupiny různých žánrů, dětský romský taneční soubor z Horní Suché či děti místního tanečního kroužku. Ti menší špunti se bavili při vystoupení Divadélka Ententýky, užili si skákací hrad, projížďku na koních, drobné soutěže nebo malování na obličej.

Brvy Bedřišky (FOTO: Eva Lehotská)
Brvy Bedřišky (FOTO: Eva Lehotská)

Zahajovací diskuse se zástupci místního spolku a dalších aktivních skupin – například z Liščiny, Kunčiček, Třince nebo Iniciativy nájemníků a nájemnic z Prahy, se věnovala možnostem a zkušenostem při obraně lidí před vymístěním a diskutovalo se hlavně o tom, co lze společně udělat na obranu místních komunit před jejich destrukcí.

Program přinesl i přednášky o sociálním, dostupném a sdíleném bydlení (Marek Mikulec z ostravského magistrátu) nebo o komunitním rozvoji – tzv. ABCD přístupu v Rotterdamu (Dominik Plíhal z Agentury pro sociální začleňování). Návštěvníci akce se také mohli seznámit s navrhovanou revitalizací celé lokality dle studie města, kterou vypracovala pražská architektonická kancelář re:architekti studio s.r.o., či investičním záměrem na stavbu nového komunitního centra, projektovaného architektonickým atelierem TUR Ondřeje Turoně. Nedávnou historii známého ostravského sousedství účastníkům festivalu připomněl filmový dokument z cyklu Architektura soužití z TV Artyčok.

Eva Lehotská (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Eva Lehotská (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Plány a realita

Barvy Bedřišky a další volnočasové aktivity, které náš spolek pravidelně realizuje, jsou tou příjemnější stránkou životů obyvatel Bedřišky a ostatních návštěvníků lokality. Život na Bedřišce má však stále i svou méně pozitivní tvář.

Pro obyvatele Bedřišky je hlavním imperativem celková proměna lokality a opravy stávajících domů. Rozhodnutí o revitalizaci osady se zachováním bydlení současných obyvatel padlo na zastupitelstvu města Ostravy v září 2020. Od té doby se zpracovalo několik studií na revitalizaci, na optimální skladbu obyvatel, připravuje se projekt na novou infrastrukturu v místě (bohužel s plánovaným rozsáhlým kácením vzrostlých a zdravých stromů), ladí se projekt na nové komunitní centrum, neustále se zpracovávají nové analýzy na efektivnost budoucích vynaložených finančních prostředků. Takto sepsané to vypadá hezky. Reálně se to však života obyvatel nijak nedotýká.

Setkání s architekty (FOTO: se svolením re:architekti studio)
Setkání s architekty (FOTO: se svolením re:architekti studio)

Ti stále žijí v domech, které akutně potřebují rozsáhlejší opravy, a to zejména s ohledem na současnou situaci na trhu s energiemi. Přesto, že vedení Úřadu městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky jako správce majetku na Bedřišce slibuje součinnost a dodání projektů na kompletní rekonstrukce domů již téměř dva roky, stále se tak nestalo. To ovšem nebrání vedení obce, aby zdražilo nájemné i v těchto domech. Jediné, co tak lze alespoň trochu pozitivně zhodnotit, je, že se komunikace s vedením obce mírně zlepšila. 

Budování nové infrastruktury, jejímž investorem má být magistrát Ostravy, je podle posledních zpráv odloženo minimálně o další rok, a nová výstavba je tak rovněž v nedohlednu. Smutným faktem je, že tři ze čtyř starousedlíků, kteří na Bedřišce v době přijetí usnesení o revitalizaci žili, se oprav svých domů a tím dožití svého života v důstojnějších podmínkách, nedočkali. Zamrzlo i vyjednávání o vzniku sociálního bytového družstva na Bedřišce, které by v případě jeho vzniku bylo unikátním řešením. Letos v dubnu se změnilo vedení města a bližší informace o tom, zda, v jakém rozsahu a kdy se budou projekty na Bedřišce realizovat, nejsou v současné době k dispozici.

Bedřiška (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Bedřiška (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Naděje

Ale nebudeme končit smutně. Do Bedřišky se v roce 2022 přistěhovalo pět nových rodin, což je pro místní signálem, že myšlenkám na nucené vystěhovávání snad odzvonilo. Je tu skupina obyvatel, kterým není lhostejné místo, kde žijí, a věnují svůj volný čas, dovednosti a někdy i finanční prostředky ke zlepšení životních podmínek v lokalitě.

S finančním přispěním Magistrátu města Ostravy z programu Fajnový prostor a stavbou svépomocí vyrostlo u komunitního centra na Bedřišce dětské hřiště, které zde dlouhá desetiletí chybělo. Grant od Nadace Via nám zase pomohl zaplatit materiál na stavbu komunitního altánu, kterou opět svépomocí realizujeme a v průběhu letošního září bude altán slavnostně předán komunitě k užívání. Sloužit by měl k odpočinku a setkávání se obyvatel Bedřišky s přespolními, kteří stále častěji lokalitou procházejí k Novoveským rybníkům.

Samotní obyvatelé jsou tak hybateli dílčích pozitivních změn na Bedřišce a přejme si, aby i ze strany města a obce konečně došlo k realizaci zamýšlené proměny Bedřišky na moderní místo k bydlení – s uchováním jejího jedinečného genia loci.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Předplatné si můžete objednat na webu časopisu.

Michal Šamko na titulní straně časopisu Romano voďi (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Michal Šamko na titulní straně časopisu Romano voďi (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon