Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vedení projektu HateFree dnes jednalo s ministrem Chvojkou, udržitelnost projektu bude předmětem dalších debat

07. února 2017
Čtení na 3 minuty
V souvislosti s narůstající imigrací do Evropy se především na sociálních sítích objevuje celá řada šokujících informací o uprchlících nebo muslimech. Iniciativa HateFree Culture se proto rozhodla v červenci 2015 tyto hoaxy systematicky a dlouhodobě vyvracet nebo uvádět na pravou míru.

Ministr Jan Chvojka dnes jednal s vedením kampaně Proti násilí z nenávisti. Projekt byl plánován na tři roky a končí tedy letos v dubnu podle plánu. Podle tiskové zprávy jeho ministerstva bude udržitelnost projektu zajištěna podle daných pravidel. Kampaně proti rasismu Úřad vlády v různé podobě dělá od roku 1998 a bude v tom pokračovat.  

“Závěrem jednání s panem ministrem je, že projekt financovaný z takzvaných Norských fondů logicky končí na konci dubna. V horizontu dvou týdnů se znovu sejdeme a budeme mluvit o podobě jeho udržitelnosti,” uvedl
pro server Romea.cz k dnešnímu jednání s ministrem Chvojkou koordinátor kampaně Hate Free Culture Lukáš Houdek. 

„Nemá jít o přesvědčování přesvědčených,“ řekl ministr Chvojka, „ale o práci s běžnými lidmi, o vysvětlování, že se s takovým násilím může potkat leckdo, protože odněkud pochází nebo nějak vypadá.“

Podle ministra Chvojky je potřeba, aby argumentace proti násilí z nenávisti byla srozumitelná jak formou, tak použitými slovy nejen intelektuálům nebo studentům, ale všem lidem, kteří se na internetu a ve společnosti pohybují. 

Vzhledem k termínům pro hodnocení projektů a podávání nových projektových žádostí bude od dubna přibližně osm měsíců času. Během nich ministr Chvojka se svým týmem vyhodnotí končící projekt a bude pracovat na zadání projektu nového.

 „Kampaně jsou podle mě především úkol pro občanskou společnost,“ uvedl ministr Chvojka, „Úřad vlády ale má a bude tyto aktivity podporovat tam, kde budeme přesvědčeni, že ty projektu budou účinné. O konkrétní podobě další kampaně realizované případně samotným Úřadem vlády budeme během následujících měsíců jednat.“

Chvojka: Projekt Hate Free musí pokračovat do konce roku, jinak bychom museli
vrátit peníze zpátky do norských fondů

Večer pak server Rozhlas.cz zveřejnil další doplňující informace, podle
kterých ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD popřel, že by chtěl cíleně
rušit projekt Hatefree. „Projekt končí na konci dubna s tím, že do konce roku
musí ještě pokračovat kvůli udržitelnosti. Kdyby nepokračoval, tak bychom museli
vrátit peníze zpátky do norských fondů. Nicméně, od konce dubna do začátku
příštího roku máme čas zhodnotit, jestli byl projekt úspěšný, jestli lze
pokračovat v projektu nebo uděláme nějaký nový,“ řekl Chvojka

Českému rozhlasu
.

Premiéra Sobotku prohlášení Chvojky k Hatefree překvapilo

Médii přitom během včerejška proběhla zpráva, že kampaň hate Free “končí”. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl během debaty se sdružením Idealisté, že se chystá s ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou probrat detaily Chvojkova rozhodnutí HateFree Culture neprodloužit. Premiéra prý jeho rozhodnutí překvapilo.

„Neměli bychom rezignovat na snahu čelit šíření xenofobie a nenávisti ve společnosti, a on to má koneckonců jako ministr pro lidská práva v náplni práce. Ale zdá se, že tam nějaké problémy objektivně existovaly,“ uvedl podle informací serveru Novinky.cz Sobotka.

Financování projektu Hate Free Culture zpochybnil nedávno deník MF Dnes, podle jehož informací někdejší šéf projektu HateFree Nikola Křístek působil zároveň působil i ve sdružení AISIS, které získalo veřejné zakázky v hodnotě pěti milionů korun. 

S tím však zásadně nesouhlasí někdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Pro
TÝDEN.CZ uvedl, že si veškeré informace kolem financování jsem ověřoval. “Vše probíhalo korektně a k žádnému zneužití nedošlo,” řekl. Křístek se podle Dientstbiera z výběrového řízení stáhl, když zjistil, že se neziskovka uchází o veřejnou zakázku. Současný senátor dodal i to, že Křístek byl ve sdružení AISIS pouze zaměstnanec, který má na starosti zdokonalování vzdělávání v Česku.

“Pokud by tohle mělo být důvodem ukončení tohoto projektu, tak bych to považoval za zástupný problém. Rozhodně si nemyslím, že by kvůli tomu měl takový projekt končit,” vyjádřil se Dienstbier s tím, že zatím s ministrem o budoucnosti kampaně HateFree Culture nejednal, protože nedostal prostor k vyjádření.

Podle informací serveru

Aktuálně.cz
se má Nikola Křístek zpovídat před etickou komisí. "Ta má říct,
jestli Křístkovo chování neodporovalo vnitřním etickým předpisům," uvedl
Chvojka. "Obávám se, že trestněprávní mez to nepřekročilo. Formálně to bylo v
souladu se zákonem, morálně podle mě ne," dodal podle serveru Aktuálně.cz
ministr Jan Chvojka.

Projekt HateFree Culture bojuje svými aktivitami proti xenofobii, šíření nenávistných projevů a vyvracení nepravdivých zpráv, tzv. hoaxů, hlavně v internetovém prostředí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon