Ve Šternberku vznikla romská rada: Lucie Fuková nabídla metodickou podporu, město chce zapojit Romy do boje proti kriminalitě
Radnice ve Šternberku na Olomoucku kvůli nárůstu počtu útoků skupiny mladistvých pachatelů na jejich vrstevníky a děti zvýšila počet asistentů prevence kriminality a zřídila romskou radu. Podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková je nezbytné podporovat vzdělávací a volnočasové aktivity a odbourávat vzájemné stereotypy. Bezpečnost v ulicích města s téměř 15.000 obyvateli má zvýšit i nové oddělení hlídkové policie, které od začátku příštího roku začne fungovat v nedaleké Olomouci. ČTK to sdělil starosta Šternberka Stanislav Orság (ODS), který o bezpečnostní situaci a přijatých opatřeních minulý týden již podruhé diskutoval s obyvateli města. Nárůst násilí ze strany mladistvých a dětí vyvolal ve městě značnou nevoli.
Setkání s občany se uskutečnilo 10. října 2024 ve velkém sále kulturního domu na Masarykově ulici a zúčastnila se jej zhruba stovka lidí. „Bezpečnost je sdílená odpovědnost, a proto v první řadě děkuji občanům za to, že si našli čas na druhé setkání k otázkám bezpečnosti a aktivně se zapojili do diskuse, kterou považuji za nesmírně důležitou,“ uvedl starosta Stanislav Orság.
Místní obyvatelé si v posledních měsících stěžovali, že omladina pocházející z rodin žijících ve vyloučených lokalitách v ulicích města napadá hlavně děti. Například na začátku července nezletilá dívka bez varování fyzicky zaútočila na svoji vrstevnici, kterou několikrát udeřila do obličeje a poté ji údajně ještě kopla. Napadené děvče utrpělo zranění v obličeji a museli ho ošetřit lékaři.
“Přestože se situace od prázdninových incidentů zdá být klidnější a platí, že napětí ve městě způsobuje stále jen malá skupina delikventů, nechceme cokoliv podcenit a plníme to, co jsme občanům slíbili,” uvedl Orság.
Lucie Fuková: Práce s mládeží a prevence je základ pro zlepšení vztahů
Zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková uvedla, že ohledně konfliktů některých Romů s majoritou ve Šternberku již několikrát jednala se starostou a také s krajskou koordinátorkou pro romské záležitosti Renátou Köttnerovou a dalšími.
„Ve městě operuje také Agentura pro sociální začleňování. S paní Köttnerovou jsme probírali možnosti zlepšení vztahů v tomto městě a jednoznačně se shodli, že je nutná práce s mládeží k prevenci vzniku konfliktů, ale také větší podpora aktivit v oblasti prevence patologických jevů ve společnosti. Doporučila jsem místním organizacím se zapojit do dotačního programu OP JAK výzvy PRO – ROMA,“ uvedla Fuková.
Podle Fukové je klíčové podporovat aktivity volného času, vzdělávací aktivity a hlavně komunitní vzdělávací aktivity i za účasti zástupců majority. „Bez postupného vzájemného odbourávání stereotypů se nic nezmění a stejně tak bez poukazování na nepřijatelnost chování některých Romů, a to ve stejném měřítku na straně majority. Neházejme se vzájemně do stejných černobílých pytlů,“ dodala Fuková.
Fuková zároveň zdůraznila potřebu hlubší analýzy zhoršujícího se chování mládeže a nastavení systémových opatření v oblasti podpory vzdělávání, výchovy a bezpečnosti, což je předmětem zájmu její kolegyně Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
Romská rada jako nástroj pro dialog a zlepšení vztahů ve městě
Radnici se podle starosty Šternberka Stanislava Országa podařilo rozšířit řady strážníků i asistentů prevence kriminality. V ulicích budou působit další dva strážníci a tři asistenti prevence kriminality z řad romské komunity. Město si od jejich zapojení slibuje nejen zvýšený dohled nad veřejným pořádkem, ale i zlepšení komunikace mezi majoritní společností a romskou menšinou.
K lepší komunikaci a klidnějšímu soužití by měla přispět i nově zřízená romská rada. „Bez dialogu nevyřešíme vůbec nic,“ říká k věci Libor Šamšula, šéf městské policie. „I v romské komunitě je řada občanů, kteří cítí strach a obavy, rádi by přispěli k vyšší bezpečnosti ve městě a zlepšení vztahů mezi majoritní společností a Romy. Právě s nimi chceme dlouhodobě spolupracovat,“ doplnil Šamšula.
Nad vznikem romské rady vyjádřila radost i Lucie Fuková a nabídla městu konzultace a metodickou podporu k zajištění tohoto neformálního uskupení. „Pokud se zajistí dobré fungování tohoto tělesa, tak může přinést své ovoce ve formě lépe nastavených vztahů ve městě,“ uvedla pro Romea.cz Fuková.
Kriminalita ve Šternberku není mimořádná, ujišťuje ředitel olomoucké policie
Vedení města a městská policie se kromě rychlých opatření zaměřují i na dlouhodobé kroky, včetně spolupráce s dalšími městy a státními institucemi na řešení problematiky násilí dětí a mladistvých. Na jednání 6. listopadu se bude probírat prevence, represe i legislativní změny, včetně snížení věkové hranice trestní odpovědnosti. „Máme pocit, že spousta mladých delikventů se cítí naprosto beztrestně. To chceme změnit,“ vysvětluje starosta Šternberka Stanislav Orság.
Ředitel Územního odboru Olomouc Richard Jílek ubezpečil, že kriminalita ve Šternberku není mimořádná a policie se důkladně věnuje všem případům. Od roku 2025 vznikne v Olomouci nové oddělení zaměřené na hlídkovou činnost a kontrolu veřejného pořádku.
Zástupce policejního prezidia Dalibor Horský vyzdvihl důležitost ochrany oznamovatelů trestné činnosti a apeloval na veřejnost, aby neváhala spolupracovat s policií. „Policie je tu proto, aby chránila nejen oběti, ale i svědky a oznamovatele trestné činnosti. Vím, že je někdy náročné sebrat odvahu a vytočit tísňovou linku, ale prosím všechny, ať jsou důslední a volají nám. Spolupráce veřejnosti s Policií ČR je základem bezpečné společnosti,“ uvedl Horský.
Město chce navíc do konce letošního roku instalovat další tři kamery, které pomohou monitorovat problémové oblasti. Za letošní rok tak v ulicích Šternberka přibude osm kamerových bodů. Radnice zároveň rozšířila seznam míst se zákazem konzumace alkoholu. Zástupci města chtějí znovu jednat s majiteli nemovitostí, ve kterých problémoví obyvatelé bydlí. Zastupitelstvo v prosinci projedná záměr města vykoupit jednu z problematických nemovitostí do svého vlastnictví.