Válková končí na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Nahradit jí může Klára Šimáčková Laurenčíková, hovoří se i o Taťáně Gregor Brzobohaté
Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně vláda v programu neměla, ale podle informací z kuloárů je na toto místo několik adeptů. Velkou favoritkou je speciální pedagožka Klára Šimáčková Laurenčíková, objevují se ale i jména jako Šimon Pánek nebo bývalá miss Taťána Gregor Brzobohatá.
Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.
Mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka Deníku N řekl, že nyní probíhají politická jednání. „Podle mých informací je užší výběr kandidátů, z nichž vzejde nový zmocněnec pro lidská práva,“ řekl Smolka.
“Tato agenda byla podle mých neoficiálních informací svěřena Pirátům a ti měli více zájemců. Nakonec vygenerovali Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou. Jak jsem měla možnost ji poznat, je to velmi dobrá předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte,” uvedla v rozhovoru pro server Novinky.cz Helena Válková, která však doplnila, že proti Laurenčíkové jsou někteří členové ODS. Deník N konkrétně zmínil poslance Marka Bendu, kterému vadí její vstřícný přístup k inkluzi.
Laurenčíková Deníku N potvrdila, že je mezi kandidáty. „Vím o tom, že moje jméno figuruje mezi těmi, která jsou diskutována,“ řekla s tím, že zaznamenala podporu neziskového sektoru.
Jako o favoritce ODS se v kuloárech hovoří o modelce Taťáně Gregor Brzobohaté. Vládní představitelé oslovili také ředitele společnosti Člověk v Tísni Šimona Pánka, ten však nabídku odmítl.
Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za “normalizační komunistku”. Výzvám k odstoupení čelila i později kvůli článku, který za minulého režimu napsala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten v 50. letech poslal na smrt političku Miladu Horákovou. V textu s Válkovou společně obhajovali takzvaný ochranný dohled, který totalitní režim zneužíval k šikaně disidentů. Válková na funkci rezignovat odmítla, rozhodla se ale nekandidovat na ombudsmanku. Zdůvodnila to svým někdejším členstvím v komunistické straně, ne spoluprací s Urválkem.
Válková byla dosud jako zmocněnkyně místopředsedkyní několika vládních rad, a to třeba pro lidská práva, národnostní menšiny či seniory. Jako zmocněnkyně přispěla třeba k přijetí zákona o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. Za jejího působení někdejší kabinet přijal desetileté strategie vyrovnávání šancí pro ženy a muže či romské integrace.
Po loňských parlamentních volbách se Válková v řadách ANO znovu dostala do Sněmovny, přesunula se ale z vládních do opozičních lavic. Nyní je předsedkyní mandátového a imunitního výboru. V předminulém volebním období byla ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).