V Táboře si připomněli 1200 místních obětí holokaustu
V Táboře si dnes pietním aktem připomněli zhruba 1200 lidí z Táborska, kteří během 2.světové války nepřežili holocaust. Vzpomínková akce s názvem PAMATUJ! se konala v kostele sv.Filipa a Jakuba a na starém židovském hřbitově v Táboře, řekl ČTK Jakub Smrčka z občanského sdružení Hadasa Tábor, které akci zorganizovalo.
"Chtěli jsme připomenout památku zcela nevinných obětí genocidy vykonané uprostřed evropské civilizace a vzdali čest jejich památce. Místním sdělit, kolik obětí pocházelo z jejich sousedství," řekl Smrčka.
Oběti z Táborska pocházely z 32 obcí bývalého okresu Tábor.
"Během pietního aktu byly přečteny názvy všech těchto obcí," uvedl Smrčka. Na akci, které se zúčastnilo asi 100 lidí vystoupily pěvecké sbory Hlahol Tábor, Domino a Nokturno ze Sezimova Ústí, které zazpívaly píseň Hatikva (Píseň naděje), která je dnes izraelskou státní hymnou. Ludmila a Eva Peřinovy z Tábora recitovaly verše s židovskou tématikou.
"V závěru jsme zapálily svíce u pomníků na starém židovském hřbitově a společně zazpívali československou hymnu, s níž dle autentických svědectví mnozí spoluobčané odcházeli na smrt," uzavřel Smrčka.
Během 2. světové války nacisté zavraždili šest milionů Židů. Nejvíce byla postižena polská židovská obec, nejpočetnější předválečná komunita Židů v Evropě. Připadla na ní téměř polovina zavražděných.
Za války zahynulo také 80.000 Židů z Čech a Moravy. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 osob, zahynulo 250.000 Židů.