FOTOGALERIE: V Praze a dalších městech protestovaly tisíce lidí proti policejnímu násilí a rasismu
Zhruba tři stovky převážně mladých lidí protestovaly v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. Odpoledne se sešli na Staroměstském náměstí. Zhruba po dvou hodinách se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Akce skončila kolem 19:00, obešla se bez incidentů. Velká část demonstrantů byli cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.
Podobné demonstrace se dnes konaly v několika dalších zemích. Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.
FOTOGALERIE
Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem “I can´t breathe” (nemohu dýchat), transparenty “Bez spravedlnosti není mír” a různá protirasistická hesla. Skandovali “Black Lives Matter” (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.
"Zažil jsem dnes jeden z nejsilnějších protestů u nás," okomentoval demonstraci fotograf Petr Vrabec, který obdobné protesty fotí již několik let.
Podobné akce byly dnes na Staroměstské náměstí naplánovány dvě. Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.
K ambasádě dorazili demonstranti za doprovodu policie a antikonfliktního týmu zhruba v 18:00. Před vrata objektu ambasády pokládali své transparenty a skandovali Floydovo jméno. Od vchodu do budovy je oddělili policisté. Po řadě proslovů se lidé zhruba v 19:00 rozešli a policie obnovila dopravu v ulici Tržiště.
Celá akce se obešla bez zásahu. Menší rozruch vyvolala odpoledne pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.
VIDEO
Desetitisíce lidí v ulících dalších měst po celém světě
Podobná shromáždění se dnes konala například v australských městech, zúčastnily se jich desítky tisíc lidí. Protestující se sešli sejít i v Londýně, Berlíně, Varšavě nebo Lisabonu. V Paříži se lidé svolávali navzdory tomu, že shromáždění více než deseti lidí tam zakazuje vyhláška o nouzovém zdravotním stavu.
V Londýně se tisíce lidí sešly na Parlamentním náměstí a to navzdory výzvě úřadů, aby se kvůli koronaviru vyhýbali velkým shromážděním. V Anglii se smí lidé nyní setkávat maximálně s pěti dalšími osobami a musí přitom dodržovat rozestupy. To se nedařilo v hlavním městě ani v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru, kde se rovněž protestovalo.
Desetkrát více lidí, než organizátoři nahlásili, se sešlo na demonstraci proti rasismu v Berlíně. Policie napočítala 15.000 účastníků, z nichž značná část přišla oděna v černém. Další tisíce lidí se sešly v centrech Hamburku, Mnichova či Frankfurtu nad Mohanem.
V Paříži policie už v pátek kvůli koronaviru zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před velvyslanectvím USA. Dnes zakázala i třetí. Navzdory tomu k ambasádě přišlo asi tisíc lidí, kteří vyjadřovali nesouhlas se smrtí George Floyda i Adamy Traorého. Tento mladý Francouz v roce 2016 zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností. Ve Francii vyšli do ulic lidé i v Lyonu či Lille. Nouzový stav, který v zemi platí kvůli pandemii, přitom neumožňuje shromáždění s více než deseti účastníky.
Mimo Evropu se největší demonstrace konaly v Austrálii. Protesty, na které přišly desítky tisíc lidí, se uskutečnily v Sydney, Brisbane či Melbourne. V Sydney soud zákaz demonstrace zrušil jen 12 minut před jejím začátkem. Lidé v ulicích protestovali proti rasismu, upozorňovali hlavně na diskriminaci Austrálců, tedy původních obyvatel kontinentu.
Velké demonstrace se opět čekají i v USA. Podle místních médií by do Washingtonu mohly dorazit desítky tisíc lidí. Bílý dům už podle agentury AP zpevnil plot kolem prezidentského sídla. Protesty se opět očekávají i v New Yorku a dalších amerických městech.
Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.
Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z Buffala, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. Už před tím byli policisté postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili zásahovou jednotku všichni jejich kolegové.
V Minneapolisu, kde Floyd zemřel, se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů. Škrcení jako donucovací prostředek chce při výcviku policistů zakázat i kalifornský guvernér Gavin Newsom.