V litvínovském Janově je ubytováno asi 80 romských uprchlíků. S potravinami jim pomáhají Romové z Chanova, Litvínova nebo Teplic
Asi 80 romských uprchlíků z Ukrajiny je ubytováno od 15. dubna na litvínovském sídlišti Janov v ubytovně Hamerský mlýn. Podle provozovatele ubytovny nejsou zcela pravdivé informace, že by na ubytovně nebyl dostatek jídla. Připustil však, že zpočátku byly pro uprchlíky přichystány pouze základní potraviny, navíc prý nebyl informován, že ve skupině budou i děti. Další potraviny uprchlíkům zajistili romští dobrovolníci.
VIDEO
“Ti lidé přijeli v noci mezi desátou hodinou a druhou hodinou ranní ve dvou autobusech, v naprosto diametrálně odlišném složení, než nám bylo ohlášeno. My jsme ještě ten večer ve spolupráci s Městskou policii a místní potravinovou bankou obstarali sunary, pleny a základní hygienické potřeby. S dalším autobusem bylo přivezeno i další jídlo, takže už od prvního večera, kdy jsme zde ubytovávali, tak zde bylo jídlo,” popsal pro zpravodajský server Romea.cz příjezd uprchlíků provozovatel ubytovny.
V neděli pak na ubytovnu s nabídku pomoci přijel Alex Muraškin, který také oslovil ředitele organizace Khamoro Emila Voráče.
“Řekl jsem mu, že jídla je dostatek, ale samozřejmě pro zvýšení komfortu, přijmeme další jídlo, aby se tady lidé měli lépe,” uvedl provozovatel s tím, že od prvního dne zde byly základní potraviny.
V následujících dnech se do pomoci romským uprchlíkům zapojili další romští dobrovolníci. Romové z Chanova, Litvínova nebo Teplic přivezli další potraviny, maso, brambory, ovoce nebo zeleninu.
Podle reportéra Richarda Samka v Janově na ubytovně bydlí matky s dětmi, které úřady posílaly hned při jejich příjezdu do Německa. Romky však toto odmítly a na Hlavním nádraží a pak v červených stanech u Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech strávily dva dny. Nakonec byly zaregistrovány a dostaly víza.
“Nyní jsme tady spokojené. Nejdříve jsme měli jen základní potraviny, pak přijeli Romové a pomohli nám. Přivezli další potraviny,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz jedna z ubytovaných Romek.
VIDEO
I když se úřadům za výrazné pomoci neziskových organizací podařilo ubytovat již několik stovek Romů, pro další příchozí už ubytování chybí a někteří Romové narážejí na předsudky a diskriminaci. Bydlení obdobné jako je nabízené pro neromské Ukrajince je pro ně v tuto chvíli prakticky nedostupné. Úřady některé z nich posílají z České republiky pryč. Zpravodajský server Romea.cz již dříve informoval o několika konkrétních případech takové nerovného zacházení.
Na Hlavním nádraží v Praze například odmítli zaregistrovat romskou rodinu, která později odjela do Německa. Zpravodajský server Romea.cz také zdokumentoval automatickou segregaci romských uprchlíků v ostravském KACPU. Server Romea.cz informoval také o příběhu dvou žen se čtyřmi dětmi, které byly dvakrát za sebou v Česku odmítnuty z ubytování, o řidičích autobusu, kteří odmítli odvézt romské matky původně z blízkosti Kyjeva do bezpečí či dalších případech, kdy dobrovolníci nechtějí odvážet romské rodiny. Jeden z dalších případů se týkal nevraživého přístupu k romských uprchlíkům a napadení v Božičanech.
Případy nerovného zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny se objevují i po překročení hranice na Slovensku, Moldavsku, v Polsku nebo v Maďarsku.