V Liberci proběhlo setkání krajských romských koordinátorů: Výměna zkušeností, strategická spolupráce důležitých aktérů, řešení krizových situací
V Liberci proběhlo dvoudenní metodické setkání krajských koordinátorů a koordinátorek pro romské záležitosti, občanských členů a členek Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, romských poradců a terénních pracovníků. Cílem akce bylo vzdělávání, výměna zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti romské integrace v České republice. Důraz byl kladen na komunikaci a spolupráci mezi všemi zapojenými stranami.
Hejtman Martin Půta: Je čas spolu hovořit a ukazovat pozitivní příklady
Setkání podpořil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který se spolu s náměstkem Petrem Tulpou akce osobně zúčastnil. Půta ve svém vystoupení zdůraznil význam dialogu a vzájemné spolupráce. „Mě tady zaujala na tom banneru slova ‚je čas spolu hovořit‘ a já myslím, že to je věc, kterou musíme dělat, i když to není vždy úplně jednoduché,” řekl Martin Půta, který vyzdvihl důležitost podpory romské mládeže, zejména v oblastech vzdělání.
“Snažíme se ukazovat pozitivní příklady toho, co funguje. Zvýrazňovat konkrétní lidi, kterým se podařilo vystoupit z problematických lokalit, založit firmy, získat dobré vzdělání, protože vidím jako velkou výzvu do budoucna zaměřit se právě na děti a rozbíjet ty “skleněné stropy”, se kterými to mají ještě složitější než děti z vyloučených lokalit, které nejsou romského původu,” dodal Půta a připomněl, že v rámci podpory romské komunity se Liberecký kraj snaží pravidelně spolupracovat se zástupci romských iniciativ a podpořit jejich akce. Symbolickým krokem je například vyvěšování romské vlajky nad budovou kraje při významných romských dnech. „To je signál toho, že Romové jsou součástí této společnosti, že nežijí a nemají žít na jejím okraji,“ dodal hejtman.
Na závěr svého vystoupení Půta zdůraznil, jak důležité jsou podobná setkání pro výměnu informací a zkušeností. „Věřím, že se dozvíme informace o věcech, které bychom mohli dělat po vzoru vás a dělat je lépe než doposud,“ řekl účastníkům setkání.
Vládní zmocněnkyně Fuková: Regionální setkání jsou důležitá pro strategickou spolupráci a posílení romské agendy
Přínos těchto regionálních setkání ocenila i Lucie Fuková, zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny. „Tato regionální setkávání vnímám jako velmi důležitá, protože můžeme debatovat o tématech, na kterých není na velkých plénech čas ani prostor. Měli jsme možnost začít plánovat a strategicky se domlouvat, jak by mohla fungovat spolupráce různých aktérů např. při řešení krizových situací nebo jak dobře nastavit spolupráci krajských romských koordinátorů směrem k Radě vlády pro záležitosti romské menšiny. A zejména, jak posílit agendu a pozici romských poradců a romských koordinátorů,” uvedla vládní zmocněnkyně.
Zajímavou součástí programu byl příspěvek Zdeňka Ryšavého z organizace ROMEA, který se zaměřil na historii a současnost romských médií v České republice, zobrazování Romů v médiích a rizika spojená se sdílením informací na sociálních sítích. Ryšavý také prezentoval výsledky projektu SafeNet, který ROMEA ve spolupráci se zahraničními partnery v ČR realizuje.
Více než 20 let praxe: Robert Sutorý o výzvách a řešeních v práci romského poradce
Robert Sutorý z Hranic poskytl svůj pohled romského poradce s více než dvacetiletou praxí. Zabýval se tím, jak aktivizovat a podporovat romskou mládež, aby si zvyšovala vzdělání a jak vychovávat romské studenty a absolventy. Jak je aktivně zapojovat do různých organizací a institucí.
“Setkání jako bylo to v Liberci jsou pro nás romské poradce velmi důležitá, a ne jen pro nové informace, které se dozvíme na takových setkání, ale také zjištění, jak se to dělá jinde,” zhodnotil jednání pro zpravodajský server Romea.cz Robert Sutorý.
“Čím déle pracuji v tomto oboru, tak zjišťuji, že mi takové to setkání nahrazuje supervizi, protože zjistím, že stejné problémy s klienty mají i jinde. Můžu porovnávat své kauzy a jejich řešení s ostatními aktéry setkáni. Výměna poznatků je velmi důležitá a člověk může porovnávat a dívat se na věci i z jiné strany. Většina problémů je stejná, ale řešení mohou být různá,” dodal romský poradce z Hranic.
Účastníci se během akce rozdělili do pracovních skupin, kde diskutovali o otázkách participace a zmocňování Romů, krizové komunikaci a osvětě o právech menšin. Cílem bylo formulovat doporučení pro zlepšení koordinace romské agendy a posílení role romských poradců a koordinátorů.
Na závěr dvoudenního setkání se účastníci dozvěděli o novinkách v oblasti sociální politiky a zaměřili se na projekty Ministerstva práce a sociálních věcí, které se týkají romské agendy, včetně nových opatření v rámci programu Operačního programu Zaměstnanost plus.
Kdo jsou krajští koordinátoři pro romské záležitosti?
Krajští koordinátoři pro romské záležitosti jsou pracovníci krajských úřadů, jejichž hlavním úkolem je podporovat integraci Romů do společnosti. Tyto pozice jsou zřízeny na základě zákona o krajích a zákona o právech příslušníků národnostních menšin. Koordinátoři zajišťují, aby v rámci kraje byly plněny úkoly spojené se státní politikou integrace Romů.
Koordinátoři se řídí metodikou, kterou vytvořila Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Jejich práce zahrnuje nejen podporu integrace, ale také spolupráci s romskými poradci a dalšími pracovníky na úrovni obcí, kterým poskytují metodické vedení a podporu.