V Letech u Písku proběhne 11. května tradiční pietní akt. Připomene romské a židovské oběti holokaustu

V neděli 11. května 2025 se v areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů uskuteční pietní akt k uctění památky obětí nacistického režimu. Akci pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu pod záštitou vládní zmocněnkyně Lucie Fukové.
Pietní shromáždění se bude konat u nouzového pohřebiště bývalého letského koncentračního tábora, kde za druhé světové války trpěly stovky Romů a Sintů. Akce připomene dvě významná výročí – 80 let od konce války a 83 let od květnového transportu více než čtyř set mužů, žen a dětí do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.
Program začne ve 12 hodin zahájením shromáždění, po němž bude následovat kladení věnců, proslovy, hudební vystoupení a slovo duchovního. Návštěvníci budou mít možnost navštívit Památník holokaustu Romů a Sintů, jehož součástí je stálá expozice Paměť místa a místo paměti.
Tradiční pietu každoročně pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH), jehož předsedkyní je Jana Kokyová. Zájemci z Prahy mohou využít speciálně vypravený autobus z Florence; místa je třeba si rezervovat na e-mailu kokyova.vporh@seznam.cz.
PROGRAM
12:00 – Zahájení pietního shromáždění
12:15 – Kladení věnců
13:00 – Slovo kněze
13:30 – Proslovy a hudební vystoupení
14:45 – Závěrečné slovo
15:00 – Možnost prohlídky Památníku holokaustu Romů a Sintů
15:45 – Návštěva farního hřbitova v Mirovicích (dětské oběti tábora)
Historie tábora v Letech: Místo tragédie a následného boje za pietní připomínku
Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do srpna 1943 prošlo 1294 Romů, zemřelo v něm nejméně 335 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi.
V roce 1973 vznikl na místě tábora velkokapacitní vepřín, který zde nakonec fungoval 45 let. Osudy Romů, kteří táborem prošli, se i přes snahy potomků za dob socialismu, začaly připomínat teprve po pádu komunistického režimu.
V roce 1995, kdy prezident Václav Havel odhalil památník (dnešní Kulturní památka Lety) obětem tábora, se začalo hovořit o vybudování důstojného pietního místa. O dva roky později ministři Jan Ruml (ODS) a Pavel Bratinka (ODA) prohlásili, že navrhnou vládě, aby vepřín vykoupila a zbourala, a na místě nechala postavit důstojný památník romským obětem holokaustu.
Výkup vepřína se ale táhl dalších 20 let. Odkup vepřína se podařilo prosadit až v roce 2017. Stát za něj zaplatil 372,5 milionů korun bez DPH a v roce 2018 ho předal Muzeu romské kultury. Po mezinárodní architektonické soutěži a dvou letech bouracích a stavebních prací byl nový památník slavnostně otevřen veřejnosti v dubnu 2024. Jeho provoz zajišťuje Muzeum romské kultury, přičemž součástí areálu je jak venkovní pietní prostor, tak i návštěvnické centrum se stálou expozicí.