V Jirkově budou učit děti i rodiče ze sociálně znevýhodněných rodin
Jirkov se zapojuje do mezinárodního projektu Ústeckého kraje, jehož cílem je pomoci rodinám ze sociálně vyloučeného prostředí. Projekt dobře funguje v Anglii, kde pomáhá začlenit do běžné společnosti přistěhovalce.
Ve dvou školkách a jedné přípravné třídě v Jirkově u Chomutova budou učitelky vedle školáků učit také rodiče.
"Problém je, že mnozí rodiče si myslí, že vzdělávání je pro jejich děti trápením a v jejich zájmu se snaží, aby ta doba byla co nejkratší. Právě tento pohled se budeme snažit v rámci projektu změnit," říká v rozhovoru pro server iDNES.cz Jitka Marková ze sociálního odboru jirkovské radnice.
Sama navštívila školy v Anglii a viděla, jak systém funguje, když se do vzdělávání dětí zapojí i rodiče.
"Učitelky a asistentky nabízejí různé možnosti výuky zábavnou formou. Připraví třeba stanoviště procvičující jemnou motoriku ve formě stavebnic," uvedla Marková.
Jindy si děti zkouší lisování pomerančové šťávy a při ochutnávání se dozvídají pravidla zdravé životosprávy. I ta je jedním z cílů severočeského projektu, který se zaměřuje také na sociální poradenství.
Učitelky ze školek a přípravné třídy se budou kvůli novému projektu školit, aby od září mohly nové děti i jejich rodiče vést. Sociální odbor už začíná vybírat rodiny, které by se do projektu mohly zapojit.
Podobný model při práci s Romy už vyzkoušely i další země jako Španělsko či Itálie. Angličané jsou ale zatím nejdál. Někteří rodiče v projektu začleňování pomáhají u dětí jako dobrovolníci, a ti nejlepší mají dokonce možnost doplnit si vzdělání a získat ve škole pracovní místo.
Projekt EMPAC bude na základě zkušenosti těchto zemí realizován prostřednictvím nadnárodního partnerství účastníků projektu ze Spojeného království VB (Londýn – Ealing), České republiky, Itálie a Španělska.
Každý z evropských partnerů bude vyvíjet vlastní pilotní činnost s použitím rámce a nástrojů EMPAC s ohledem na osvědčené metody integrace pro věkové skupiny 0 – 11 let.
Každá partnerská země určí předškolní a školní zařízení, která se projektu zúčastní.
Ústecký kraj bude projekt realizovat v úzké spolupráci s městem Jirkov, zapojením MŠ a přípravných tříd se zaměřením na děti ve věku 4 – 7 let.