V hradeckém kraji je ubytováno zhruba pět desítek romských uprchlíků z Ukrajiny. Žádné problémy s nimi kraj nezaznamenal, jen pro dávky si nejezdí
V Královéhradeckém kraji je aktuálně ubytováno zhruba pět desítek romských uprchlíků. Všichni prošli Krajským asistenčním centrem pro pomoc Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové. ČTK to v pátek řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) kraj zatím nezaznamenal problémy s takzvanou dávkovou turistikou. Hradeckým KACPU od začátku fungování 2. března prošlo zhruba 16.000 ukrajinských uprchlíků. Česko od 24. února, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, vydalo přes 350.000 víz dočasné ochrany.
“Nadále každý den pracujeme s volnými ubytovacími kapacitami a případné romské uprchlíky jsme schopni průběžně v malém množství ubytovávat. V KACPU nerozlišujeme mezi etniky a v Královéhradeckém kraji jsme zatím ani nezaznamenali zásadní problémy s takzvanou dávkovou turistikou,” řekl ČTK hejtman.
Romové se připojili k milionům Ukrajinců prchajících před ruskou invazí. Romských běženců je podle odhadů v ČR několik tisíc. Největší koncentrace romských uprchlíků v ČR je v Praze, přes stovku jich stále zůstáví na Hlavním nádraží.
Hejtman Červíček již dříve ČTK řekl, že pro řešení uprchlické krize v přetížené Praze je nezbytné, aby stát zajistil maximum ubytovacích kapacit přes Správu uprchlických zařízení (SUZ), případně rozhodl o dalším pokračování budování vhodných stanových táborů. Tím se podle něj doplní současné možnosti krajů. Královéhradecký kraj od března odlehčuje přetíženým regionům v ČR.
Podle mluvčího kraje uprchlíci ukrajinského původu, kteří našli ubytování v Královéhradeckém kraji, nepřišli do regionu při přerozdělování uprchlíků mezi kraji.
Královéhradecký kraj dal na pomoc Ukrajině zasažené ruskou agresí a na náklady spojené s uprchlickou vlnou zhruba 25 milionů korun, z toho nejvíce, 19,2 milionu korun, vynaložil na ubytování uprchlíků a na provoz hradeckého KACPU 4,1 milionu korun.
Většina ze zaregistrovaných uprchlíků v kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.