ZÁZNAM: V Brně proběhl průvod proti popírání romského holocaustu
Asi 250 lidí dnes v průvodu se svíčkami prošlo Brnem, chtěli pokojně připomenout oběti romského holokaustu. Zároveň odsoudili nedávné výroky představitelů SPD o romském táboře v Letech u Písku. Organizátoři průvodu je považují za nepřijatelné popírání romského holokaustu, nehorázně hrubé vůči obětem a jejich rodinám.
“Je to naše národní ostuda,” řekl o výrocích politiků SPD romský hudebník Gejza Horváth. Varoval před vyvoláváním strachu a protiromských nálad a před rozeštváváním společnosti populistickými politiky.
Zlehčování utrpení romských obětí holokaustu odsoudili také předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek a brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). “Byť jsme si to asi málokdo připouštěli, stále ještě existuje riziko, že mezi námi jsou lidé, kteří se na základě tohoto populismu snaží posílit svoji moc,” řekl Vokřál.
V čele průvodu drželo několik lidí romskou vlajku. Jinak žádné transparenty, žádné skandování. “Chceme, aby to byla pokojná připomínka obětí holokaustu,” uvedl koordinátor akce Robin Stria.
Průvod skončil u památníku židovských a romských obětí na náměstí 28. října. Pořadatelé tam například přečetli svědectví lidí, kteří táborem v Letech prošli.
Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později vzal zpět vyjádření o chybějícím plotu. V dopise Židovské obci v Praze se distancoval od zpochybňování utrpení obětí v letském táboře, Romům se ale zatím za své výroky přímo neomluvil.
Poslanec SPD Miloslav Rozner kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech a použil slova “neexistující pseudokoncentrák”. Oba představitelé SPD čelí kvůli výrokům trestním oznámením, lidovci navrhují odvolání Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny. Hovoří se o možnosti zavedení významného dne, který by připomínal oběti romského holokaustu.
Za výroky o Letech v minulosti čelili kritice také někdejší prezident Václav Klaus a nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).