Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí.
Spolek Sdružení Mostečané Mostu přitáhl pozornost médií svou agresívní kampaní proti Romům před komunálními volbami v roce 2018, kdy sliboval „zřídit vesnici pro lůzu“. Server Romea.cz o tom informoval například v článku ZDE nebo ZDE.
Soud nehodnotil jeho postoje, ale vytkl mu obcházení zákona o politických stranách. Sdružení Mostečané Mostu vykazuje všechny znaky politických stran, ale vyhýbá se jejich povinnostem, zejména transparentnímu financování. Tím podle soudu „výrazně deformuje komunální politickou soutěž“. Jde o první takové soudní rozhodnutí od roku 2014, kdy vstoupila v účinnost nová pravidla pro spolky v občanském zákoníku.
Soudce Jiří Fellner spolku výslovně uložil, „aby upustil od dalšího úsilí o získání mandátů v zastupitelstvu města Mostu v příštích obecních volbách“, jinak ho soud zruší.
Rozhodnutí dosud není pravomocné, lze se proti němu odvolat do 15 dnů k Vrchnímu soudu v Praze. Soud rozhodoval na podnět čtyř navrhovatelů: politologa Lubomíra Gomboše, mosteckých zastupitelů Jana Hrubeše a Luďka Proška (Strana zelených, koalice Piráti a Zelení pro Most) a politického hnutí Občané městu, město občanům bývalého senátora Vlastimila Balína. První dva zastupovala advokátní kancelář AK RHK, druhé dva advokát a pedagog pražské právnické fakulty Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnyAdvokat.cz.
„Spolek je vlastně zastřenou politickou stranou, protože jeho hlavní činností je boj o politickou moc,“ říká k výsledku advokát Ondřej Preuss. „Soud potvrdil, že pokud něco kváká jako kachna, chodí jako kachna a plave jako kachna, je to kachna,“ komentuje rozhodnutí advokát Tomáš Němeček z AK RHK.