Ústecký kraj a Agentura pro sociální začleňování obnovily spolupráci a podepsaly memorandum: Co to přinese obcím a městům v kraji?
Ústecký kraj uzavřel memorandum o spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Vypověděl ho před čtyřmi lety. Cílem spolupráce je pomoci občanům v sociální nouzi, a to hlavně v oblasti bydlení a péče o dětí a mladistvé. Na práci s mládeží by kraj mohl získat až 400 milionů korun z Fondu spravedlivé transformace. Agentura to oznámila v tiskové zprávě a ČTK to potvrdil náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).
“Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a ředitel Agentury pro sociální začleňování Ministerstva pro místní rozvoj dnes v Ústí nad Labem podepsali memorandum o spolupráci, které deklaruje vůli společně řešit sociální vyloučení ve městech a obcích kraje,” napsala ve středu Agentura pro sociální začleňování v tiskové zprávě.
Memorandum Ústecký kraj vypověděl v říjnu 2019 s odůvodněním, že se nepodařilo zbytku republiky tlumočit specifičnost problémů, kterým sever Čech čelí. S agenturou v současnosti kraj spolupracuje neformálně. “Došli jsme k závěru, že zkusíme obnovit memorandum, aby spolupráce byla efektivní. Nezavazuje nás k nějaké povinnosti, ale je to dobrovolná spolupráce, jejímž cílem je koordinovat pomoc, abychom netříštili síly,” uvedl Kulhánek.
V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je největší podíl sociálně vyloučených lokalit v zemi. “Potřebujeme řešit obchod s chudobou. Nabízí se využít Národního plánu obnovy a IROP pro stavbu či rekonstrukci bytového fondu. Řada lidí je uvězněna v nestandardním bydlení. Spolupráce s krajem, obcemi a neziskovým sektorem může pomoci situaci řešit,” uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.
Konkrétně v Ústeckém kraji se podle agentury nachází téměř devadesát sociálně vyloučených lokalit, kde žije až 38 000 lidí. Přímo v bytové nouzi je více než 6 tis. obyvatel kraje a je zde přes 30 chudinských ubytoven. I proto je v memorandu věnována zvláštní pozornost podpoře rozvoje dostupného bydlení, společnému postupu proti obchodování s chudobou a zaměření na desegregaci konkrétních lokalit ve městech.
„Od října jsme zahájili speciální projekt na podporu desegregace vyloučených lokalit. Spolupracujícím městům nabízíme podporu, ve které se spojuje výstavba a rekonstrukce sociálního a dostupného bydlení se službami asistence při získání a udržení bydlení, včetně dluhového poradenství. Při zpracovávání těchto desegregačních plánů je kraj klíčovým partnerem,“ uvedl Martin Šimáček, ředitel agentury.
Součástí spolupráce bude také nabídka agentury pro desegregaci vzdělávacích soustav v místech, kde se koncentrují děti se sociálním znevýhodněním. „Podpoříme vybrané obce ve zvyšování dostupnosti vzdělávání dětí z vyloučených lokalit a zaměříme se na prevenci předčasných odchodů žáků ze základních škol. Mám radost, že ke spolupráci se v Ústeckém kraji hlásí hodně územních celků, které chtějí specificky řešit dostupnost vzdělávání pro tyto děti,“ doplnil Martin Šimáček.
Agentura pro sociální začleňování spolupracuje v současné době v Ústeckém kraji se čtrnácti obcemi: Česká Kamenice, Děčín, Dubí, Chomutov, Jirkov, Kadaň, Litvínov, Postoloprty, Roudnice nad Labem, Rumburk, Staré Křečany, Štětí, Vejprty, Žatec.
„Partnerství mezi Agenturou pro sociální začleňování a Ústeckým krajem představuje důležitý krok k řešení problémů nejen těchto obcí, neboť umožní řešit systémové překážky, na které nemají samotné obce kapacitu,“ uzavřel Šimáček s tím, že se kraj a Agentura shodují na potřebě zapojování dalších obcí do spolupráce.
“V Ústí nad Labem se starostkou obvodní radnice Neštěmice (Yvetou Tomkovou, Vaše Ústí) se bavíme o tom, jak řešit ve vyloučené lokalitě Mojžíř dostupné bydlení a jak tam podpořit zaměstnanost,” dodal pro ČTK Šimáček.
Agentura spolupracuje s obcemi zejména jako poradenský orgán. V roce 2018 Most zveřejnil záměr postavit na sídlišti Chanov, obývaném převážně Romy, kontejnery, kam by se přestěhovali lidé ze zdevastovaných paneláků. Agentuře se takový návrh nelíbil a spolupráci s městem ukončila. Radnice nápad nakonec z ekonomických důvodů nerealizovala.
Ústecký kraj nyní připravil pro obce dotační program prevence kriminality, v němž je deset milionů korun. Jedna obec by mohla získat 500.000 korun. “Cílem je stáhnout děti z terénu třeba na plácek na sídlišti a nabídnout jim možnosti trávení volného času. Děti by tak mohly získat jiný pohled na život a část by se mohla uplatnit třeba ve sportovním oddíle nebo v domech dětí a mládeže,” uvedl Kulhánek. Pokud bude kraj úspěšný, mohl by na práci s mládeží získat z Fondu spravedlivé transformace 400 milionů korun.