Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ústavně-právní výbor doporučil poslancům nepodpořit rozšíření pravomocí ombudsmana

29. dubna 2016
Čtení na 1 minutu
Jiří Dienstbier a Anna Šabatová (FOTO: Wikimedia Commons)

Sněmovna možná nerozšíří pravomoci veřejného ochránce práv. Ústavně-právní výbor dnes doporučil poslancům podporu pozměňovacích návrhů, které z vládní předlohy vypouštějí navrhovanou možnost domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části i dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci.

Plénum by mohlo o předloze rozhodnout v květnu.
"Uvidíme, jestli ve Sněmovně bude stanovisko stejné," řekl ČTK k doporučením výboru ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Upozornil na to, že asi třetina členů chyběla. "Stále vycházím z předpokladu, že jde o vládní návrh zákona, který je předkládán na základě vládního prohlášení schváleného třemi koaličními stranami, které mají ve Sněmovně stále ještě jasnou většinu," podotkl ministr.

Výhrady k rozšíření pravomocí ombudsmana ale zaznívají vedle opozice i od poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Pokud by Sněmovna vypuštění obou pravomocí z předlohy neschválila, výbor doporučil přijmout jejich omezení. Antidiskriminační žaloby by ochránce práv mohl dát jen tehdy, pokud na toto porušení zákona narazí při své činnosti. Diskriminace by se navíc musela týkat většího počtu lidí nebo by jí musel být vážně ohrožen veřejný zájem. Ombudsman by se taky musel nejprve pokusit o nápravu jinými prostředky, které může využívat. Návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí by mohl ombudsman podávat až po projednání ve sněmovním petičním výboru.

Sněmovna by podle doporučení výboru měla navíc schválit úpravu, podle které by si úřad ombudsmana nemohl zjišťovat informace u věcí ve své působnosti u soukromých subjektů. Do předlohy by naopak mohla doplnit působnost ombudsmana ohledně dodržování práv zdravotně postižených lidí.

Bez stanoviska výboru budou poslanci hlasovat o pozměňovacím návrhu, jenž by dal Sněmovně pravomoc veřejného ochránce práv odvolat kvůli závažným pochybením nebo špatnému zdravotnímu stavu.
Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon