Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ukrajinští Romové hledali lepší život v Česku, ale diskriminace a nepřátelské podmínky je odradily. Zůstalo zde jen několik stovek z nich

24. února 2023
Čtení na 2 minuty
Romští uprchlíci v květnu 2022 na Hlavním nádraží v Praze (FOTO: Lukáš Cirok)
Romští uprchlíci v květnu 2022 na Hlavním nádraží v Praze (FOTO: Lukáš Cirok)
Přesně před rokem zahájil prezident Ruské federace Vladimír Putin válku na Ukrajině, která donutila i mnoho tamějších Romů hledat útočiště v zahraničí, včetně Česka. Zhruba 300 ukrajinských Romů se podle neziskovek rozhodlo usadit v České republice, ale je to jen zlomek oproti tisícovkám dalších, kteří loni přespávali na nádražích a ve stanových městečkách. Někteří se vrátili na Ukrajinu, jiní našli místo v západní Evropě.

Nezisková organizace Romodrom nyní spolupracuje asi se 450 klienty z řad ukrajinských uprchlíků. „Z toho je odhadem 294 Romů. Je však nutné zdůraznit, že v počátcích uprchlické krize byl tento počet běženců několikanásobně vyšší, zvláště u Romů,“ uvedl pro server Seznam Zprávy ředitel zahraniční a humanitární sekce organizace Romodrom Jan Husák.

V Brně se o běžence starala neziskovka IQ Roma Servis, ale z několika desítek lidí, kteří se chtěli v Česku usadit, zůstala v Brně jediná rodina.

Nepřátelské podmínky v Česku a diskriminace odradily mnoho Romů od myšlenky usadit se zde. Řada krajů i jejich ubytovacích zařízení romským Ukrajincům útočiště neposkytla. „Ukrajinští Romové, kteří byli nuceni přežívat v halách nádraží nebo ve stanech, ztratili naději na důstojný život v České republice. Podle našich informací se značná část osob rozhodla hledat pomoc v západních zemích Evropy. Někteří lidé se vrátili zpět na Ukrajinu a po určitém čase hledali útočiště například v Německu, Holandsku, Irsku a v dalších zemích Unie,“ vysvětlil Husák z Romodromu.

Romští uprchlíci na Hlavním nádraží v Praze (FOTO: Lukáš Cirok)

Vládní politici tehdy tvrdili, že někteří uprchlíci cestují organizovaně do Česka s cílem získat humanitární dávky. V té době požádal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) svého ukrajinského protějška o prověření situace v Zakarpatské oblasti. V květnu ministr prohlásil, že lidé jsou možná organizovaně přesouváni za hranice EU z této oblasti s úmyslem získat výhody, na které nemají nárok v Česku. Rakušan navíc tvrdil, že velké množství romských uprchlíků má maďarské pasy a tudíž nemají nárok na pomoc. To se později ukázalo jako nepravdivé tvrzení. Takových případů bylo totiž velmi málo.

Podle projektového manažera Josefa Vlacha z organizace IQ Roma Servis se však celá situace “démonizovala”. “Ti lidé museli ze začátku zůstávat na nádražích. Nenašlo se pro ně nějaké dostupné bydlení, takže se pak sebrali a odešli,“ řekl pro Seznam Zprávy Vlach.

Jasno má i Veronika Dvorská z Iniciativy Hlavák. “Minimálně na jaře jsme viděli nerovný přístup k romským uprchlíkům, a to jak z hlediska vstupu do celého procesu k možnému získání dočasné ochrany, tak později k získávání humanitárního ubytování. Nešlo jen o početné rodiny se specifickými nároky, ale i dvou- či tříčlenné rodiny,“ uvedla pro server Dvorská.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon