"U nás se nekecá, u nás se maká," říká v dalším díle Desetiminutovky Jan Šipoš
Pochází z Nového Jičína, ale už přes padesát let žije v Chomutově, kde se stal místní autoritou. Od roku 2007 pracuje jako terénní sociální pracovník organizace Člověk v tísni, už mnoho let před tím se ale angažoval třeba v Občanském fóru nebo jako komunální politik. A protože je pamětníkem, může bilancovat. Třeba o vztazích s městem.
“Vývoj za těch pětadvacet let je o mnoho lepší, už jen tím, že město se dokázalo jak komunitním plánováním, tak s Agenturou pro sociální začleňování, s tím, že ta spolupráce s těmi neziskovkami je na mnohem větší úrovni,” říká v Desetiminutovce Šipoš.
Dojde však i na méně příjemná témata. Řeč totiž byla i o tom, jak lze řešit nezaměstnanost a závislost na sociálních dávkách, které jsou podle Jana Šipoše důvodem toho, proč mladí lidé občas nechtějí pracovat.
“Na těch dávkách člověk duševně zakrní, protože nemůže jít do divadla, do kina nebo se podívat někam cestovat. Podívat se, nebo si vlastně koupit, co by chtěl. Na druhou stranu uměním je, že ti lidé dokážou z toho minimálního platu nebo těch peněz vůbec vyžít,” dodává terénní sociální pracovník v Desetiminutovce na ROMEA TV.
Jak se stal terénním pracovníkem a proč zkraje neměl rád organizaci Člověk v tísni? Co mu řekl ředitel Šimon Pánek, když ho po kritice potkal na schodech u vlastní kanceláře? Vyprávět bude Jan Šipoš v dalším díle pořadu Destiminutovka.