MŠMT: Budování Památníku v Hodoníně u Kunštátu zahájeno
U příležitosti pietního aktu (organizovaného Muzeem romské kultury v Brně) k uctění obětí romského holocaustu konaného 19. srpna 2012 bude veřejnosti zpřístupněn areál bývalého tábora v Hodoníně u Kunštátu, kde začátkem roku 2012 začala výstavba Památníku romského holocaustu. Otevřen bude jediný dochovaný vězeňský objekt, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se akce zúčastní ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala a náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Eva Bartoňová.
V jediné dochované stavbě bývalého vězeňského baráku bude dne 19. srpna veřejnosti zpřístupněna výstava zaměřená na historii tábora v Hodoníně u Kunštátu a budování Památníku, kterým bylo rozhodnutím vlády ČR č. 158 z 2. března 2011 o změně usnesení vlády ze dne 4. května 2009 č. 589 k úpravě pietních míst v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu pověřeno Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského.
Památník vzniká v místě, jehož využití prošlo v letech 1940-1950 mnohými změnami (viz podrobný přehled níže). Jednou z nejtragičtějších etap byla léta 1942-43, kdy tábor sloužil k internaci moravských Romů, z nichž více než 200 v důsledku nemocí a nevyhovujících životních podmínek internaci nepřežilo, zbývající většinou zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi, kam byli z tohoto tábora deportováni.
Muzeum romské kultury v Brně každoročně (v neděli nejbližší tomuto datu) pořádá pietní akt na uctění jejich památky.
Smutná historie tábora v Hodoníně ale deportací Romů nekončí. Po konci druhé světové války sloužil areál k internaci Němců neschopných odsunu z důvodu vysokého věku či zdravotního stavu, po nástupu komunistů k moci pak v letech 1949-50 jako tábor pro nucené práce, kde byli vězněni odpůrci komunistického režimu. Smyslem nově budovaného Památníku je proto připomenout a uctít památku všech trpících, kteří táborem prošli.
Prvním výsledkem prací na Památníku je rozsáhlá rekonstrukce jediného původního vězeňského baráku, v následujících letech budou pokračovat terénní úpravy místa a stavba návštěvnického informačního centra. Zatímco v bývalém baráku vznikne pocitová expozice ukazující podmínky, které museli snášet vězni, druhá část expozice v areálu podrobně seznámí s celou pohnutou historií hodonínského tábora v evropském kontextu.
V současné době byly již zahájeny přípravy scénáře expozice.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského úzce spolupracuje s Muzeem romské kultury v Brně a zároveň s řadou odborníků z České republiky při vytváření Památníku a expozice.
Cílem je vytvoření Památníku, poskytujícího možnost nejen důstojné pietní vzpomínky, ale také získání dosud málo známých historických faktů a informací včetně příležitosti neformálního vzdělávání pro všechny návštěvníky jak z České republiky, tak z celého světa.
Památník by měl být veřejnosti otevřen v r. 2015, nejpozději však v r. 2016 (před dokončením bude možné areál navštívit pouze při výjimečných příležitostech).
Přehled využití tábora v Hodoníně od roku 1940:
(kurzívou jsou vyznačena období, kdy tábor sloužil k věznění obětí politických represí)
srpen 1940 – prosinec 1941 kárný pracovní tábor
leden-srpen 1942 sběrný tábor
srpen 1942 – září 1943 cikánský tábor
1944 pracovně výchovný tábor
1944 – jaro 1945 výcvikové středisko wehrmachtu
květen-červen 1945 tábor rumunské armády
léto 1945 lazaret Rudé armády
prosinec 1945 – říjen 1946 internační tábor pro Němce neschopné odsunu
léto 1947 letní tábor pro mládež, vojenská správa
únor 1949 – listopad 1950 tábor nucené práce
1952 – 1955 výcvikový a rekreační tábor sboru vězeňské stráže
1955 – 2009 objekt vystřídal několik majitelů, kteří ho využívali jako dětskou zotavovnu, pionýrský tábor, naposledy jako rekreační středisko
2009 tábor odkoupen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy
2012 zahájení budování Památníku Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského