TZ: Bruntál má komplexní plán pro řešení sociálního vyloučení
Konkrétní aktivity jako nové hřiště, zavedení kamerového systému nebo otevření K-centra v lokalitě Západní, ale i rozsáhlejší systémová opatření jako vytvoření programu primární prevence pro školy, podpora vzniku dalších sociálních firem nebo zavedení systému prostupného bydlení budou v nejbližších třech letech v Bruntálu pomáhat sociálnímu začleňování chudých obyvatel sociálně vyloučených lokalit. Zastupitelé města včera schválili strategický plán sociálního začleňování, který připravili členové Lokálního partnerství Bruntál vedeného vládní Agenturou pro sociální začleňování.
„Cílem tohoto plánu je smysluplně utřídit, podrobně a odborně popsat hlavní problémy spojené se sociálním vyloučením ve městě, vyhodnotit je a navrhnout způsob řešení.Výsledkem je soubor promyšlených aktivit, které dohromady přinesou změnu v kvalitě bydlení a nájemních vztahů, v oblasti zaměstnanosti, omezí některé druhy kriminality od nejzjevnější až po její nejskrytější formy. Plán povede i ke zlepšení docházky dětí z lokalit do škol a ke zlepšení jejich školní úspěšnosti,“ říká o plánu starosta Bruntálu Petr Rys.
„Vítám tento dokument jako výsledek kvalitní spolupráce všech subjektů, které se v Bruntálu podílejí na práci s cílovou skupinou obyvatel sociálně vyloučených lokalit. Díky významnému zapojení zástupců města při jeho přípravě věřím, že se stane jedním ze základních východisek pro další práci na podpoře sociálního začleňování,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
Plán připravili členové Lokálního partnerství Bruntál, kteří se rozdělili do čtyř pracovních skupin – bezpečnost a sociálně patologické jevy, vzdělávání a péče o mládež, bydlení, zaměstnanost a dávkové systémy. Navrhuje konkrétní aktivity a opatření a toho, kdo bude zodpovědný za jejich plnění ve všech uvedených oblastech na nejbližší tři roky.
V oblasti bezpečnosti a sociálně-patologických jevů tak bude vytvořen jednotný program primární prevence, který bude nabízený bruntálským školám. Dále bude připraven projekt, díky kterému budou v Bruntále zřízeno nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. V dalších objektech budou poskytovány služby jako terénní programy nebo sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Významný preventivní účinek má přinést i vybudování K-centra a vytvoření kamerového systému v lokalitě Západní.
V oblasti vzdělávání je plánováno otevření přípravné třídy pro děti ze sociálně vyloučených lokalit. Ta se jeví jako úspěšný nástroj ke zvýšení školní úspěšnosti těchto dětí. K jejich udržení na běžných školách přispěje i vytvoření poradenského a podpůrného centra.
Mezi obyvateli bruntálských sociálně vyloučených lokalit je vysoká nezaměstnanost, která se pohybuje až na úrovni osmdesáti procent. Ve městě přitom již dnes funguje řada nástrojů, které podporují zaměstnanost těchto obyvatel, které budou nadále posilovány. Jde například o činnost Malých technických služeb, které v současnosti zaměstnávají 15 osob v rámci výkonu veřejně prospěšných prací podporovaných Úřadem práce v Bruntále. Plán počítá s podporou vzniku dalších sociálních firem podobných té, kterou provozuje sdružení Liga Bruntál.
Oblasti bydlení se týká návrh na zavedení systému prostupného bydlení v Bruntále. Akutně se ukazuje jako nedostatečná kapacita ubytoven nebo azylových zařízení, pro osoby, které nedokáží naplňovat pravidla řádného nájemního vztahu. Na tento první stupeň bydlení by měla navázat možnost ubytování v krátkodobých nájmech spojených s povinností spolupráce se sociálními pracovníky. Cílem systému, ve kterém klienti přecházejí z jednoho stupně do druhého, je připravit je na dlouhodobé nájemní bydlení, které si následně dokáží dlouhodobě udržet.
„Finance na všechna uvedená opatření budou získávány z evropských i národních dotačních titulů. Agentura už dnes poskytuje všem partnerům včetně města poradenství s výběrem vhodných titulů i s přípravou projektových žádostí,“ říká lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování v Bruntálu Martin Navrátil.
Agentura je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva.
Sociálně vyloučené lokality v Bruntále
V Bruntále jsou v současné době vymezovány dvě sociálně vyloučené lokality. Největší je lokalita v západní části města. Je tvořena v základě třemi největšími ulicemi – Dlouhá, Pěší, Rýmařovská, částečně také ulice Zeyerova. Lokalita vznikla „přirozeným“ sestěhováváním obyvatel se sociální zátěží do jednoho místa – do panelového domu v soukromém vlastnictví a postupně také do malometrážních bytů v městských panelových domech. Centrem západní lokality jsou tři panelové domy ve vlastnictví města s třemi sty bytovými jednotkami 1+0. Odhadem žije v lokalitě 3 500 obyvatel města. Množství Romů je odhadováno na 800 až 1 000 osob.
Novou vyloučenou lokalitou, která vznikla v posledních třech letech, je definována soukromou ubytovnou A+H v jižní části města. V tomto objektu je ubytováno více než 100
osob z romské etnické menšiny z různých koutů republiky, zejména z Vítkovska, Opavska,
Ostravska, Olomoucka.