Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Trumpova politika dopadla i na Česko: Organizace pomáhající obětem násilí přišly o část financí, podle zmocněnkyně je to nutné řešit

11. února 2025
Čtení na 2 minuty
Finance z USA (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Finance z USA (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Některé české organizace na pomoc potřebným už přišly po nástupu Trumpovy administrativy o americkou podporu. Dotklo se to třeba služeb pro oběti sexuálního a domácího násilí. Novinářům to řekla šéfka organizace proFem Jitka Poláková. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je nutné nastavit udržitelné a předvídatelné financování z rozpočtu, aby sociální péče nebyla závislá na darech a zahraničních dotacích a grantech.

Americký prezident Donald Trump se po nástupu do funkce rozhodl, že zmrazí americkou zahraniční pomoc na 90 dnů. Později potvrdil, že postupně ukončí činnost americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), jejíž příspěvky jsou zásadní pro humanitární pomoc ve světě. USA by podle Trumpa měly vystoupit i ze Světové zdravotnické organizace (WHO), která financuje zdravotní programy.

“Mělo to přímý dopad. Už na letošní rok jsme přišli o deset procent rozpočtu a deset procent je ohroženo,” uvedla šéfka organizace proFem a centra na pomoc obětem sexuálního násilí PORT Poláková. Podle ní jde o čtyři až pět milionů korun. Roční provoz střediska pro oběti stojí 23 milionů korun. Podle Polákové jsou dvě třetiny rozpočtu předvídatelné a tři pětiny pocházejí od dárců, z grantů a dotací.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové v Česku chybí stabilní financování sociální péče. Není tak všude po republice dostupná. Zmocněnkyně podotkla, že zatímco ve zdravotnictví je samozřejmé, že v případě potřeby dorazí záchranná služba, funguje pohotovost a jsou k dispozici lůžka, stejný systém v sociální oblasti není. “Zajištění základních služeb nesmí být závislé na tom, zda se najde zodpovědný podnikatel či zda bude fungovat administrativa USA. Ve zdravotní péči bychom to nedovolili,” řekla Šimáčková Laurenčíková.

Podle poslankyně Barbory Urbanové (STAN) v Česku neziskové organizace, které pomáhají obětem, jsou často terčem posměchu a označují se za ideologické a politické. “Právě tyto organizace nahrazují stát tam, kde naprosto selhává,” řekla Urbanová.

Podle dřívějšího průzkumu Asociace veřejně prospěšných organizací zhruba dvě pětiny dotázaných organizací uvedly, že peníze od dárců musí využívat k financování služeb, které si u nich objednal stát. Týkalo se to hlavně sociální a zdravotní péče o klienty. Poskytovatelé péče si na nastavení financování dlouhodobě stěžují. Podle nich je netransparentní, nepředvídatelné a nejisté. Vláda v programovém prohlášení slíbila, že zavede víceleté hrazení sociálních služeb na tři roky s ohledem na potřeby v regionech. Měla to upravit novela o sociálních službách. Do voleb se však už nestihne.

Podle zmocněnkyně je důvodem víc faktorů. “Témata, která se týkají sociální spravedlnosti, určitá část politického spektra nevnímá tak, že si zasluhují pozornost. S každou novou vládou vysvětlujeme, proč na tom záleží. Začínáme argumentací stále dokola,” řekla Šimáčková Laurenčíková. Zmínila také “nízkou ochotu některých politiků pracovat s daty” či nepropojení zákonodárců, krajů a organizací.

Stručné shrnutí článku:

České organizace pomáhající obětem násilí přišly o část amerických financí kvůli Trumpově politice omezování zahraniční pomoci.

ProFem hlásí ztrátu 10 % rozpočtu, což představuje 4–5 milionů korun. Podobné organizace varují před nejistým financováním.

Vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková upozorňuje na nutnost stabilního financování sociálních služeb, které nyní závisí na darech a grantech.

Neziskové organizace často suplují roli státu, který v podpoře sociálních služeb selhává, říká poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon