Teplice: Spolupráce s Agenturou a neziskovkami má přinést konkrétní změny v sociálně vyloučené lokalitě

Město Teplice podepsalo memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování a neziskovými organizacemi. Spolupráce se má zaměřit především na řešení dlouhodobých problémů čtvrti Trnovany spojené se sociálním vyloučením, bezdomovectvím i prevencí kriminality. Klíčovou roli má hrát zapojení místních obyvatel. Pro zpravodajský server Romea.cz to uvedli zástupci agentury.
Spolupráce byla oficiálně zahájena 19. března podpisem memoranda mezi primátorem Jiřím Štáblem (ANO), ředitelem Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem a zástupci pěti neziskových organizací působících nejen v Trnovanech. Podpisem stvrdili mnohaměsíční přípravy na vstup Teplic do spolupráce s Agenturou v projektu Centrum podpory a rozvoje aktivit směřující k desegregaci v území.
Spolupráce propojuje město, odborníky i neziskové organizace
“Spolupráce je unikátní propojením města, Agentury a organizací, které v Trnovanech působí a jsou v přímém kontaktu se sociálně slabými lidmi. Vícestranné memorandum je výsledkem dohody o společném postupu a je do něj zapojena mj. také romská organizace Romano Jasnica,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Martin Šimáček.
Cílem je systematická podpora konkrétních lokalit – ulic, objektů či čtvrtí – které čelí sociálnímu vyloučení. V případě Trnovan půjde o rozvoj dostupného bydlení a podporu stávajících obyvatel, aniž by docházelo k dalšímu prohlubování segregace.
“Teplice jsou jedním z prvních měst, které memorandum v tomto novém projektu Agentury uzavřely, a to právě se zaměřením na Trnovany,” dodal Šimáček.
Na konkrétních opatřeních se budou podílet organizace jako Romano Jasnica, Květina, Charita Teplice, White Light či Salesiánské středisko. „Uvědomujeme si, že řešení sociálního vyloučení si vyžaduje komplexní přístup. Spojili jsme se proto s předními odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti a know-how. Nechceme vycházet z obecných východisek od stolu, ale co nejvíce zohlednit znalost místních poměrů a celkového kontextu. Zapojíme proto všechny, kterých se situace týká,“ uvedl v tiskové zprávě primátor Teplic Jiří Štábl.
Město o agentura slibují dialog a zapojení veřejnosti
Podle zástupců radnice je v plánu také řada veřejných setkání, kde budou moci lidé sdílet své návrhy, podněty i obavy. „Ukazuje se, že přímý dialog s občany je v této oblasti nezbytný. Je důležité, aby měli všichni možnost vyjádřit své obavy i podněty,“ uvedl Štábl a dodal, že konkrétní kroky budou s obyvateli v lokalitách i veřejností projednány s předstihem.
„V tuto chvíli jsme na začátku jednání. Jako první potřebujeme zjistit, jaké možnosti máme, a zvolit takové řešení, které bude nejlepší pro všechny obyvatele našeho města,“ doplnil Štábl.
Podle Martina Šimáčka nyní vznikají studie rozvoje, které jsou zaměřeny na rozvoj kapacit dostupného bydlení, ale současně na podporu obyvatel, kteří v území již bydlí. “Cílem je zvyšovat kvalitu a udržitelnost bydlení při současné podpoře obyvatel lokalit. Podpora nesmí vést ke zvyšování residenční segregace, ale naopak k jejímu řešení,” řekl pro Romea.cz ředitel Agentury pro sociální začleňování.
Jak uvedl Martin Šimáček pro server Romea.cz, spolupráce s Teplicemi teprve na svém počátku, přesto už nyní vznikají konkrétní kroky, které by mohly přispět k pozitivní proměně Trnovan. Ve spolupráci s Agenturou město připravuje mimo jiné plán prevence kriminality a akční plán navazující na schválenou koncepci ukončování bezdomovectví.
Klíčovou roli v celém procesu mají sehrát pravidelná jednání odborníků, systematická komunikace s veřejností a důsledné plánování opatření s dlouhodobým dopadem. „Zapojování obyvatel do řešení je jedním z principů této spolupráce,“ zdůraznil Martin Šimáček.
V Trnovanech chce město zřídit nízkoprahové centrum. Loni v létě o tom rozhodli zastupitelé, kteří dostali petici proti záměru se 4248 hlasy. Záměr bude magistrát realizovat pouze v případě, že získá dotaci, která by měla pokrýt většinu nákladů. Investice je za 30 milionů korun. “Stále čekáme na rozhodnutí o dotaci. Do konce února jsme museli doplnit požadované údaje do žádosti,” řekl dnes ČTK primátor. Pokud město dotaci nezíská, budou muset podle primátora zastupitelé řešit, co dál se záměrem a objektem.
Město na začátku roku schválilo koncepci pro ukončování bezdomovectví. Podle ní potřebují Teplice ubytovnu nebo alespoň noclehárnu. V lázeňském městě žije na ulici kolem 90 lidí. Zjistil to roční průzkum Centra pro společenské otázky.
Stručné shrnutí článku
Město Teplice podepsalo memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování a pěti neziskovými organizacemi.
Společný projekt se zaměří na řešení sociálního vyloučení v Trnovanech, včetně prevence kriminality a bezdomovectví.
Klíčovou roli má hrát zapojení místních obyvatel a pravidelný dialog s veřejností.
Jedním z plánovaných kroků je zřízení nízkoprahového centra, jehož realizace závisí na získání dotace.