41 romských vysokoškolských studentů obdrží stipendium Romského vzdělávacího fondu
V pátek 8. 11. se ve Francouzském institutu uskuteční slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF) pro akademický rok 2013/2014. V rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP), který REF uděluje již čtrnáctým rokem, bude v Česku podpořeno 41 studentů.
Hlavním cílem stipendijních programů REF je skrze stipendia zvýšit vzdělanostní úroveň romské minority a působit desegregačně na vzdělávací systém ve 13 zemích střední a východní Evropy.
V letošním roce studentům různých oborů bakalářského a magisterského studia Romský vzdělávací fond připravil kromě slavnostního setkání také dva semináře zaměřené na témata romské identity či vstupu na trh práce a hledání zaměstnání zejména po úspěšném absolvování vysokoškolského studia. Se studenty budou diskutovat osobnosti jako mluvčí stínové vlády pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová – Tominová, předseda Výboru pro odškodnění romských obětí holocaustu Čeněk Růžička, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městské části Praha 14 David Beňák, senior shift supervisor ve společnosti CzechPak Manufacturing Emil Horvát a další.
V rámci odpoledního slavnostního ceremoniálu ocenění stipendistů proběhne diskuze s Judit Szira -ředitelkou REF a dalšími hosty – Annou Pechovou z oddělení inkluzivního a speciálního vzdělávání MŠMT či módním návrhářem Pavlem Berkym. Setkání bude moderovat Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA: „Program jsme sestavili tak, aby měli zúčastnění možnost získat nejen užitečné a praktické informace, které mohou následně použít ve svém dalším profesním životě, ale také šanci potkat se s dalšími úspěšnými lidmi, kteří jim mohou být motivací i užitečným kontaktem pro budoucnost. Vzdělání a schopnost uspět na trhu práce je zejména pro komunitu romskou jako celek velmi podstatné.
Žádost o stipendium na akademický rok 2013/2014 podalo více žadatelů než v předešlém roce a to celkem 73 studentů v bakalářském, magisterském či doktorandském programu. Splnění požadavků a žádosti posuzovala Národní výběrová komise společně se zástupci REF. Uchazeči museli prokázat nejen svůj studijní průměr, ale i odhodlání ke studiu a další zkušenosti. Mezi nejoblíbenější obory romských uchazečů o stipendium nadále patří pedagogika, dále obory ekonomické, humanitní studia, ale i lékařství, právo a technické obory.
Navzdory nemalému podílu Romů v terciálním vzdělávání je tento fakt stále ve společnosti málo známý. Tito studenti zvyšují vzdělanostní úroveň romské menšiny v ČR, některým z nich již několik let pomáhá právě stipendijní program RMUSP Romského vzdělávacího fondu. V České republice ho čtvrtým rokem koordinuje občanské sdružení ROMEA.
Slavnostní setkání stipendistů RMUSP programu v letošním roce postupně představí finalisty v šesti zemích programu a to na Slovensku, Albánii, Makedonii, Česku, Bulharsku a v Maďarsku.
Stipendijní program REF nabízí otevřenou soutěž na základě akademických výkonů vysokoškolákům z romské minority v ČR již od roku 2005 (dva roky předtím byl na české půdě program financován z jiných zdrojů).