Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

T-Mobile podpořil romské studenty. Výzva Česko bez předsudků reaguje na předsudečné násilí

08. dubna 2025
Čtení na 2 minuty
Setkání romských studentů BARUVAS, léto 2024 (FOTO: Richard Horváth)
Setkání romských studentů BARUVAS, léto 2024 (FOTO: Richard Horváth)
Romští studenti se na cestě za vzděláním potýkají nejen s ekonomickými bariérami, ale také s předsudky. Přitom právě vzdělání jim může otevřít cestu k co nejlepší kvalifikaci a důstojnému vstupu do dospělého života. Na tuto skutečnost reaguje grantová výzva Česko bez předsudků, kterou v roce 2024 vyhlásil T-Mobile ve spolupráci s Nadací Via a organizací In IUSTITIA. Celkem bylo podpořeno osm neziskových projektů – mezi nimi i organizace ROMEA.

Výzva byla určena organizacím, které podporují skupiny ohrožené předsudečným násilím. Rozdělena byla částka 1,5 milionu korun. Dalších téměř 500 000 korun se podařilo operátorovi vybrat v rámci předvánoční sbírky Spolu proti předsudkům, přičemž tuto částku firma zdvojnásobila. Milion korun tak putoval na podporu organizace In IUSTITIA, která dlouhodobě poskytuje pomoc obětem předsudečného násilí.

Podle dat In IUSTITIA patří mezi nejčastější cíle tohoto typu násilí lidé napadaní kvůli své etnicitě nebo národnosti.

Podpora studentů a osvěta

Mezi podpořenými organizacemi je také ROMEA, která se už přes dvacet let zaměřuje na posilování občanské společnosti a podporu mladých Romů a Romek při studiu. Projekt podpořený v rámci výzvy Česko bez předsudků se zaměřuje především na romské studenty a studentky, jejichž cesta za vzděláním bývá často náročnější právě kvůli zakořeněným předsudkům.

„Podporujeme nadějné romské studenty v rozvoji a budování silné romské střední vrstvy. Mladí Romové na své cestě za vzděláním a co nejlepší kvalifikací nečelí jen studijním nárokům, ale často i předsudkům,“ říká Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA. „Prostřednictvím osvěty a školení chceme naše pracovníky a stipendisty vybavit dovednostmi potřebnými k tomu, aby na předsudečné násilí uměli adekvátně reagovat a věděli, kam se obrátit pro pomoc, podporu a poradenství.“

Od besed po dokumentaci historie

ROMEA pořádá motivační besedy pro žáky základních škol, pro studenty středních a vysokých škol organizuje například pravidelná celorepubliková setkání Baruvas (v romštině „Rosteme“), kde probíhají workshopy, diskuse, ale i sdílení zkušeností a informací o možnostech studia v Česku i v zahraničí.

Součástí aktivit organizace je i mediální činnost. ROMEA provozuje zpravodajský server Romea.cz, internetovou televizi ROMEA TV a vydává měsíčník Romano Voďi. Projekty Paměť Romů a Virtuální realita tábora v Letech u Písku se pak zaměřují na romskou historii.

Nenávist nejen online

Podporu projektu ROMEA vysvětlil i Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti T-Mobile. „S rostoucí digitalizací mají lidé úžasný nový prostor ke sdílení informací, ale zároveň se bohužel zjednodušuje šíření nenávisti online. Usilujeme o to, aby této nenávisti bylo ve veřejném prostoru co nejméně – a to nejen na internetu. Velmi si vážíme dlouhodobé činnosti organizace ROMEA, která v mediálním prostoru posiluje hlas Romů, a pozitivně působí jak uvnitř komunity, tak i směrem navenek,“ přibližuje Orgoník.

T-Mobile dlouhodobě podporuje iniciativy, které se zasazují o rovné příležitosti. V rámci výzvy Česko bez předsudků tak propojuje podporu menšin se snahou o zviditelnění organizací, které se zasazují o změnu veřejného diskurzu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon