Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

„Superdávka vůbec není super.“ Chudoba se nevyřeší přes dávky, ale důstojnou prací, zaznělo na protestu před Sněmovnou

21. února 2025
Čtení na 1 minutu
Protestní shromáždění při příležitosti jednání sněmovního sociálního výboru, 19. února 2025, Malostranské náměstí, Praha. (FOTO: ČTK / Šulová Kateřina)
Protestní shromáždění při příležitosti jednání sněmovního sociálního výboru, 19. února 2025, Malostranské náměstí, Praha. (FOTO: ČTK / Šulová Kateřina)
Desítky lidí vyjádřily ve středu před Sněmovnou, jejíž výbor se zabýval reformou sociálních dávek, obavy z jejích dopadů. Podle Viktora Davídka, který na protestu za pořadatele hovořil, budou změny nejhorší pro ty nejzranitelnější osoby. Mezi účastníky byli podle něj většinou sociální pracovníci. Návrh ministerstva práce (MPSV) počítá s tím, že od července čtyři různé sociální dávky nahradí takzvaná superdávka. Sociální výbor už na začátku února Sněmovně doporučil schválit reformu s úpravami. Někteří protestující vystoupili na jednání výboru, promluvit jim ale poslanci umožnili až po hlasování o návrzích.

“Připravovaná reforma dělí lidi nesmyslně na zranitelné a nezranitelné. Nastavuje normativy, které neodpovídají realitě,” řekl zástupce pořadatelů. Normativní náklady na bydlení, ze kterých výše dávky vychází, jsou stanovené nařízením vlády, liší se podle místa bydliště nebo počtu osob v domácnosti.

Protestující, kterých se navzdory mrazivému počasí sešlo zhruba padesát, měli transparenty s nápisy například “Superdávka vůbec není super”, “Chudoba není volba” nebo “Bydlení je právo”. Stát by měl podle Davídka dát pracovníkům nástroje na lepší řešení sociálních problémů. Pro lidi by podle nich mělo být dostupné bydlení a dobře placená práce. Chudoba se nevyřeší přes dávky, uvedl.

“Sociální služby nemají už v tuhle chvíli systémové nástroje, jak řešit situaci svého klienstva. Reforma tu situaci ještě zhorší,” uvedla na jednání výboru ředitelka neziskové organizace Tady a teď Michaela Stehlíková. Své obavy a frustraci tam vyjádřilo několik dalších sociálních pracovníků. “Místo toho, aby nám vláda dala do rukou účinné nástroje, tak ještě znehodnocuje naši práci,” dodal Davídek.

Od července by měla čtyři dávky nahradit jedna. Pro nárok na ni se má víc posuzovat příjem a majetek žadatelů. Pobíranou částku si mohou zvýšit o pracovní bonus. Podle dřívějšího vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má nová podpora motivovat k práci a řešení nepříznivé situace, ocenit aktivitu a péči o děti, odstranit takzvané body zlomu a omezit práci načerno i byznys s chudobou.

Sněmovní sociální výbor při prvním projednáváním návrhu na začátku února doporučil dolní komoře schválit reformu s úpravami. Patří mezi ně změny životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí. Znovu se výbor vrátil k novele ve středu, podle předsedy Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) některé kritické body ve svých doporučeních zohlednil.

Stručné shrnutí článku

Před Sněmovnou protestovalo asi 50 lidí, většinou sociálních pracovníků, proti reformě sociálních dávek. Pořadatelé varovali, že nejvíc dopadne na nejzranitelnější skupiny.

Nová tzv. „superdávka“ má od července nahradit čtyři současné dávky, příjem a majetek žadatelů budou posuzovány přísněji. Reforma má podle ministra Jurečky motivovat k práci.

Protestující kritizovali rozdělení lidí na „zranitelné a nezranitelné“ a varovali, že sociální služby už nyní nemají efektivní nástroje, jak pomáhat.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon