Studenti vyšli ze škol na obranu demokracie. Protestovali i proti Okamurovi, který popíral romský holokaust
Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se včera v poledne připojili k půlhodinové výstražné stávce na obranu společenských a ústavních hodnot. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly celkem tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech i prostřednictvím sociálních sítí studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména ze strany prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).
Kolik lidí se k iniciativě během včerejších protestů připojilo, iniciátoři zatím neumějí odhadnout, protesty si organizovaly samy školy; řádově byly účastníků tisíce. V pondělí chtějí přinést sebrané podpisové archy pod výzvou i zaslané fotografie či videa z dnešní akce do kanceláře Senátu. Horní komora parlamentu by se výzvou studentů mohla zabývat na dubnové schůzi. Klub Starostů chce kvůli tomu připravit návrh usnesení horní komory.
“Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím,” uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud mu bude výzva doručena, k jejímu posouzení svolá vedení Senátu a předsedy klubů, aby se poradili o dalším postupu.
Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu Sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. Při dnešním protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.
Na obranu společenských a ústavních hodnot se dnes v poledne na brněnském náměstí Svobody shromáždilo podle odhadu ČTK a mluvčího strážníků nejméně 1000 lidí. Převažovali vysokoškoláci a středoškoláci, nechyběli však ani starší účastníci. Někteří měli transparenty namířené proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Potlesk sklidili řečníci volající po odchodu předsedy SPD Tomia Okamury z vedení Sněmovny kvůli relativizování romského holokaustu.
Studenti v projevech opakovaně zmiňovali, že jim současná politická situace není lhostejná a že nehodlají mlčet. “Pojďme bránit naše ideály, nikdo jiný to za nás neudělá,” vyzval Tomáš Krajíček z Mendelovy univerzity. “Nejsme apatická masa,” zdůraznila další řečnice, studentka Lucie Myslíková.
Člen Národního parlamentu dětí a mládeže, gymnazista Adrian Drozdek, řekl, že středoškoláci sice ještě nemají volební právo, tolik zkušeností ani titulů jako dospělí, mají však svůj pohled na svět, v mnohém nový a přínosný. “Musíme zůstat bystří, hlasití a ostražití,” řekl Drozdek.
Výstražnou stávku podpořily studentské komory některých akademických senátů. Například studenti Janáčkovy akademie múzických umění dostali děkanské volno. Masarykova univerzita, největší vysoká škola v Brně, podle své mluvčí dlouhodobě podporuje a vítá občanskou angažovanost svých studentů i akademiků, účast každého z nich je věcí individuálního rozhodnutí.