Studenti pražského gymnázia poslali dětem do ústeckého sídliště Mojžíř 53 pizz. Nenávistné útoky kritiků je zaskočily
Pražští studenti z Gymnázia na Zatlance se rozhodli, že vyjádří solidaritu dětem z vyloučené lokality Mojžíř v Ústí nad Labem. Po dvou incidentech, kdy měli údajně řidiče pizzerie napadnout místní obyvatelé, pizzerie přestala do této lokality rozvážet. Studenti proto zahájili sbírku na nákup pizzy pro děti ze Základní školy Ústí nad Labem v Mojžíři. Na sbírku se vybralo celkem 20 363 korun, což umožnilo zakoupení 53 pizz. Zbytek peněz pak studenti poslali organizaci Člověk v tísni, která na sídlišti Mojžíř již několik let pracuje.
Akce se konala v pondělí 3. října v budově školy. “S akcí jsme velmi spokojení. Pizzy jsme v pořádku převzali a poté jsme je, za pomocí žáků devátého ročníku, roznesli do všech ostatních tříd. K tomu jsme dětem předali krátký vzkaz, kde jsme se jim snažili vysvětlit, proč neseme pizzu do školy,” uvedli pro zpravodajský server Romea.cz studenti Gymnázia Na Zatlance s tím, že každé dítě dostalo osminku pizzy. Studenti věří, že dosáhli toho, co chtěli.
Na nákup pizz vybrali studenti celkem 20 363 korun a koupili celkem 53 pizz. “Vybralo se mnohem víc, než jsme čekali. 10 366 Kč stály samotné pizzy a zbytek ze sbírky pošleme na mojžířskou pobočku Člověka v tísni,” vysvětlili studenti.
Jako první o aktivitě studentů informoval minulý víkend zpravodajský server Romea.cz a informace se také velmi rychle rozšířila na sociálních sítích. Někteří lidé kritizovali studenty z Prahy, že se do věci míchají a že jim jde jen o vlastní ego.
“Tupí Pražáci! Netuší, co jsou ti parazité zač!” napsal například na facebookovém profilu pod informaci o akci uživatel pod jménem Tomáš Nosek. “Póza studentů a studentek pražského gymnázia, kteří vůbec netuší, jaká je realita,” napsala Lenka Kašková. “Až začnete pracovat a vydělávat a dojde vám že část vašich daní jde na dávky pro ty nemakačenka a nevychovatelné lidi budete to vidět fakt jinak,” uvedla další diskutující pod jménem Mirka Benešová.
“Akce měla větší dosah, než jsme čekali, a tudíž byly i názory pod našimi sděleními různorodější. Chápeme reakce některých lidí, kteří psali, že jsme z Prahy, idealisti nebo že nám jde o vlastní ego. Chápeme, že to tak někdo může vnímat, ale komentáře, které útočí na nás nebo na obyvatele Mojžíře, nás zaskočily,” reagovali na komentáře pro zpravodajský server Romea.cz studenti Gymnázia Na Zatlance.
“Konstruktivní kritiku jsme reflektovali a budeme z ní čerpat v budoucnu. Zároveň nám mnoho lidí vyjádřilo podporu, která nám dodala motivaci,” dodali studenti s tím, že je podpořili i lidé z jejich okolí.
Jednou z těch, kterým se akce studentů také líbila, byla například zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. “Za toto gesto ohromné díky. Skvělý počin,” napsala na sociální síť zmocněnkyně a přidala srdíčko.
Studenty pochválila i zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. “Tato symbolická podpora romským dětem je pro mě nadějí, že v naší společnosti pořád přetrvávají hodnoty lidskosti, empatie a touhy po spravedlnosti. Dětem z Mojžíře jsem také symbolicky zaplatila několik krabic pizzy a přeji jim dobrou chuť,” napsala Fuková a studentům vyjádřila dík.
Studenti mají v plánu pokračovat v nějaké formě podpory dětí z Mojžíře. “Rádi bychom nezůstali jen u happeningu a chtěli bychom v našich aktivitách pokračovat. Ovšem nejdříve si musíme další akce pořádně promyslet v týmu,” uvedli studenti pro zpravodajský server Romea.cz.
Podle studenta vysoké školy oboru kriminalistiky a kriminologie Juraje Makuly, který na sídlišti Mojžíř vyrůstal a žije tam, není situace v místě dobrá. Upozorňuje především na to, že se změnila skladba obyvatel. “Dříve to tam bylo úplně jiné. když jsem tam vyrůstal, tak tam byly prolézačky, klouzačky, bylo tam čisto, byly tam lavičky, lidé se scházeli, smáli se na sebe, každý znal každého a bylo to opravdu super,” popsal již dříve pro ROMEA TV Juraj Makula.
Podle Makuly však nejde na sídlišti o nějaké závažné trestné činy, jsou to spíš takové lumpárny. “Jde třeba o rušení nočního klidu, děti dělají nepořádek, vyhazují popelnice,” popsal situaci na sídlišti Makula.
Na sídlišti v současné době kromě organizace Člověk v tísni začal působit i tzv. krajský romský ambasador Karel Karika a proběhlo zde i několik úklidů.