Strhující portrét obchodu s chudobou: Dům bez východu se stal nejlepším českým filmem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava
Nejlepším českým filmem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se v sobotu stal Dům bez východu. Snímek režiséra Tomáše Hlaváčka je o obchodu s chudobou a o praktikách, které vůči nájemníkům uplatňuje provozovatel ubytovny, V kategorii Česká radost soutěžilo 21 děl. Film Prezidentka o bývalé hlavě slovenského státu Zuzaně Čaputové zvítězil v hlavní sekci festivalu Opus Bonum, ve které soutěžilo třináct zahraničních filmů.
Dokument Dům bez východu zachycuje život v jednom z domů v brněnských Židenicích. Ukázal praktiky, které vůči nájemníkům uplatňuje provozovatel ubytovny, a snahu nájemníků domoci se zastání. Tvůrci dům představují jako zástupce stovek obdobných ubytoven v České republice.
ROZHOVOR S REŽISÉREM
„Jde o strhující film, který dokázal stmelit materiál natáčený v průběhu mnoha let do celku, ve kterém mizí čas a zůstává přesvědčivě vykreslený obraz individuální zločinnosti i systémových selhání. Film, jenž na pozadí vyděračských taktik obchodníka s chudobou zachycuje beznaděj i sílící hlas romských protagonistek žijících v Domě bez východu,“ uvedla v hodnocení pětičlenná porota.
Na pozadí každodenního boje za teplou vodu, elektřinu a důstojnost se snímek zaměřuje na systematické zneužívání chudoby ze strany vlastníka budovy, který nejenže obyvatele šikanoval a omezoval jim přístup k základním službám, ale profitoval i z veřejných příspěvků na bydlení. Popisuje Tomáš Hlaváček příběh filmu v rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV.
„Když jsem poprvé vkročil do toho domu, tvrdě jsem narazil na propast mezi teoretickým porozuměním a reálným prožitkem extrémní chudoby a nerovnosti, které úděl obyvatel vrhají do žité bezvýchodnosti,“ říká Hlaváček. „Pozoroval jsem prostor, kde obhajoba vlastních práv, natožpak lidské důstojnosti, je natolik drahá a nebezpečná, že její domáhání se rovná existenčnímu ohrožení sebe a rodiny. Na Kuncovce jsem poznal, že být chudý znamená stát se komoditou zneužívání, kterou nikdo nechce slyšet, neboť chudoba je už sama o sobě proviněním. Nešlo tak otočit hlavu a dělat, že tento svět neexistuje,“ dodává Tomáš Hlaváček.
Film volně navazuje na Hlaváčkův předešlý projekt Bydlet proti všem, který se zabýval projektem Rapid Re-Housing v Brně a otázkou dostupného bydlení. V Domě bez východu se vrací k tématu bytové nouze a sociálního vyloučení.