Stavba Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech se zpozdí. Vláda peníze na výzkum a demolici uvolnila až nyní
Stavba Památník holokaustu Romů a Sintů, který má vzniknout v Letech na Písecku na místě bývalého vepřína, se zpozdí. Začne nejspíš v roce 2021. Uvedla to Kristina Kohoutová, mluvčí brněnského Muzea romské kultury, které areál spravuje. Vláda totiž až v září uvolnila 111 milionů na archeologický průzkum a demolici vepřína. Ty se proto uskuteční příští rok, muzeum s nimi přitom počítalo už letos.
“Je tam zdržení devět měsíců, protože jsme to čekali už začátkem roku. Proto dojde k posunu,” objasnila Kohoutová.
Památník má vzniknout na místě, kde byl za druhé světové války zřízen romský koncentrační tábor. V 70. letech tam byl postaven vepřín, o jeho odstranění se po roce 1989 vedly dlouholeté spory. Nakonec vepřín koupil stát za 450 milionů korun, prodejce, soukromá firma AGPI jej vyklidila letos v březnu. Do správy pak místo dostalo Muzeum romské kultury, které počítalo letos v létě s archeologickým průzkumem a demolicí. Vláda však uvolnila peníze až nyní.
V září a říjnu se proto bude aktualizovat investiční záměr, na listopad má muzeum v plánu výběrové řízení na archeologický výzkum i demoliční práce. S ohledem na počasí a klimatické podmínky však nebude možné provést archeologický průzkum v zimě. “Počítáme s ním tak na jaře příštího roku. V létě pak mohou začít demoliční práce vepřína. Potrvají tak rok až rok a půl. Samotné práce na památníku se tak jeví jako reálné v roce 2021. Možná se to povede dřív,” uvedla Kohoutová.
Dosud muzeum provádělo pouze udržovací práce v areálu a okolí. Vede také debatu s odborníky a veřejností, jak by měl vypadat památník, který má připomínat bývalý tábor. Propojí současnou kulturní památku Lety, kterou tvoří repliky tří dřevěných baráků, a sochu od akademického sochaře Zdeňka Hůlky stojící v místě hromadných hrobů. Má vzniknout i infocentrum s výstavním prostorem, kde by návštěvníci získali informace o táboře a romském holokaustu.