Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Státní zástupkyně navrhla výjimečné tresty pro Vaculíka, Lukeše a Cojocara

31. ledna 2012
Čtení na 4 minuty

Státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla třem obžalovaným ze žhářského útoku ve Vítkově výjimečné tresty. Čtvrtému, Ivo Müllerovi, navrhuje trest v základní trestní sazbě, tedy do 15 let vězení. Verdikt se očekává za 14 dní. Souzeným hrozí tresty v rozpětí od 15 do 25 let.

“Je zřejmé, že udělali (obžalovaní) vše pro to, aby obyvatelé domu na místě uhořeli, či minimálně utrpěli vážná zranění. Chtěli zviditelnit svou ideologii a podpořit aktivity svých souputníků. Mezi Romy vyvolat atmosféru strachu,” uvedla Bilíková v závěrečné řeči, kterou přednášela víc jak 45 minut.

Nejpřísnější trest žalobkyně požaduje pro Davida Vaculíka. Toho označila za jednoho z organizátorů a také člověka, který vše dotáhl do konce. Požaduje pro něj trest v horní polovině trestní sazby. Tedy víc jak dvacetiletý pobyt ve vězení. Rozhodla se tak i na základě jeho postoje během procesu. Poukazuje na to, že během vyšetřování neprojevil sebereflexi či lítost a choval se bezcitně. Podle Bilíkové se obžalovaný Vaculík po celou dobu líčení choval, jako by sám sebe považoval za hrdinu, čemuž odpovídal fakt, že zcela využil právo nevypovídat. Nespolupráce s policejními vyšetřovateli, psychologem i soudem naznačuje, že se obžalovaný Vaculík inspiroval strategií Combat 18, konkrétně tzv. zásadami boje osamělého vlka, které radí mlčet a hlavně nepřipustit konfrontaci s oběťmi. Přesně o to se během procesu Vaculík pokusil, když zažádal o povolení nezúčastnit se líčení v době výpovědi poškozených Anny Sivákové, Pavla Kudrika a manželů Malých. Soudce Miloslav Studnička jeho žádost ale zamítl. Státní zástupkyně Bilíková zároveň připomněla, že jedno ze tří neonacistických tetování, jež má Vaculík na svém těle, je právě symbol C 18.

O něco nižší trest, ale stále výjimečný, Bilíková navrhla pro Jaromíra Lukeše. Ten podle ní akci od začátku naplánoval. Během vyšetřování se podle státní zástupkyně jednoznačně prokázalo, že Lukeše už přestaly bavit pochody neonacistů a chtěl provést něco většího. Právě Lukeš vybral domek ve Vítkově a byl mozkem-teoretikem akce, ale vzhledem ke své nedisciplinovanosti, jak uvedl soudní znalec z oboru psychiatrie, nebyl schopen schopen dotáhnout čin do konce. Dokonal ho tedy Vaculík. Ani Lukeš, kterému navrhla trest okolo hranicí 20 let, podle Bilíkové neprojevil lítost.

Naopak lítost během procesu projevoval nejmladší obžalovaný Václav Cojocaru. Jemu to ale žalobkyně příliš nevěří. “Snaží se působit jako slušný hoch. Lítost je ale pouze formální,” řekla s tím, že podle znalců patřil Cojocaru mezi méně radikální členy útočného komanda. I proto mu navrhla výjimečný trest, ale pod hranicí dvaceti let.

Nejnižší trest, ještě v základní trestní sazbě, navrhla Bilíková pro Ivo Müllera. “Jako jediný se k činu přiznal a svého jednání lituje. I přesto, že je zanícený neonacista, je si vědom následků svého jednání,” uvedla. Müller by podle jejího návrhu měl ve vězení strávit asi 15 let.

Bilíková ve své závěrečné řeči několikrát zopakovala, že obžalovaní měli jednoznačně v úmyslu napadnout domek obývaný Romy a chtěli tak zabíjet. “Potvrdil to ve své výpovědi Müller, který řekl, že v autě všichni věděli, že jedou na cikány,” řekla. Dodala, že čtveřici usvědčují výpovědi Lukeše, Cojocarua a Müllera. Vaculíka, který jako jediný po celou dobu vyšetřování a soudu k událostem nepromluvil, kromě slov kompliců usvědčil i fakt, že nedokázal informaci utajit a po žhářském útoku se svěřil kamarádům.

Známým se svěřil i Lukeš. “Původně to mělo být o týden později. Kluci ale na to už neměli nervy,” řekl s tím, že vhodný domek hledal asi tři měsíce. “Šlo tam o zviditelnění,” zaznělo v policejních odposleších. Jak Lukeš, tak i další tři obžalovaní podle Bilíkové patří k aktivním neonacistům. “Byl to promyšlený ideologický čin,” míní žalobkyně.

Markus Papé, zmocněnec otce popálené Natálie Pavla Kudrika, útok nazval teroristickým činem. Zmocněnec popálené Natálie Pavel Uhl navrhl vyšší odškodnění pro zraněné dítě. Běžné tabulky podle něj pro tento konkrétní případ nedostačují. Uhl dále uvedl, že všichni obžalovaní bez rozdílu jsou vinni v celém rozsahu žaloby, a proto pro ně žádá doživotní tresty s tím, že upozorňuje, že doživotní trest není definitivní, a vzhledem k chování a míře snahy o nápravu může být kdykoli snížen.

Po třicetiminutové pauze se ujala slova protistrana. Jako první a dnes zároveň poslední přednesl svou osmadvacetistránkovou řeč obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta. Kausta začal entrée z obecné teorie práva, aby všem připomněl, že všichni mají stejné právo na spravedlnost. Následně po dvě hodiny vyjmenovával znovu všechny své dílčí námitky, které vznesl už v průběhu procesu. Důsledně namísto o Romech mluvil o Cikánech a o obyvatelích vítkovského domku, jenž lehl popelem, jako o cikánské rodině. V závěru Kausta řekl, že se podle jeho názoru nejedná o rasově motivovaný čin, protože v České republice rasisté nežijí. Pro svého klienta pak požadoval zproštění viny, protože předložené důkazy nepovažuje za dostačující, a proces označil za nezákonný. Tvrdí, že byla porušena práva jeho klienta. Soud je podle něj porušil například tím, že nedonutil k výpovědi svědka, který policii přivedl na stopu žhářů. Dobrovolný hasič z Opavska ovšem před soudem odmítl vypovídat ve strachu o své bezpečí.

Po jeho závěrečném návrhu soudce hlavní líčení přerušil. Pokračovat bude v úterý závěrečnými návrhy další tří obhájců. Slovo dostanou i obžalovaní. U nich se ale nepředpokládá, že by promluvili.

Finále hlavního líčení s obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově pokračuje zítra v 11 hodin závěrečnými řečmi zbývajících tří obhájců.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon