Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Stát vyčlenil pro obce 201 bezplatných pozemků pro výstavbu dostupného bydlení

25. dubna 2024
Čtení na 2 minuty
Premiér Petr Fiala v debatě s místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, 24. dubna 2024 (FOTO: Úřad vlády ČR)
Premiér Petr Fiala v debatě s místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, 24. dubna 2024 (FOTO: Úřad vlády ČR)
Na výstavbu dostupného bydlení stát vyčlenil pro obce 201 pozemků o celkové rozloze zhruba 73 hektarů, tedy 730.000 metrů čtverečních. Nacházejí se napříč celou Českou republikou. Vyplývá to z usnesení vlády a dat Státního pozemkového úřadu (SPÚ), které má ČTK k dispozici.

Bezplatný převod pozemků by měl zprostředkovávat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by do tří měsíců měl převést pozemky do státní rezervy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že vláda bude hledat další pozemky pro stavbu dostupného bydlení například u Správy železnic (SŽ) nebo Českých drah (ČD).

Z přílohy usnesení vlády vyplývá, že část vyčleněných pozemků se nachází například v pražské Uhříněvsi, v Jihlavě, Kolíně, Rakovníku, Boršově u Moravské Třebové, ale také v Kutné hoře, Lounech či Mostě. Pozemky jsou součástí zemědělského půdního fondu. Aby na nich obce mohly stavět, musí je po získání od státu následně převést na pozemky stavební. Většina pozemků v rezervách SPÚ jsou pozemky zemědělské. Největším vyčleněné území je v Bílině u Teplic, které má přes 83.000 metrů čtverečních. Druhý největší pozemek je v Mostě, jde o ovocný sad.

Podle SPÚ je ještě několik pozemků v příslušnosti úřadu, které byly v úvodní fázi vytipované ze strany ministerstva financí (MF) a ÚZSVM jako vhodné pro stavbu dostupného bydlení. “Tyto pozemky ještě SPÚ prověřuje a v tuto chvíli nemůže konstatovat, zda některé z nich by v budoucnu mohly být také zařazeny do rozvojového programu pro podporu dostupného bydlení. Zveřejňování seznamu těchto rozpracovaných pozemků považujeme za více než předčasné,” sdělila mluvčí SPÚ Petra Kazdová.

SŽ zatím podle mluvčí Nely Eberl Friebové nebyla oslovená s požadavkem na revizi pozemků s potenciálním využitím pro bytovou výstavbu měst a obcí. Standardně ale pozemky bezúplatně na samosprávní celky převádí a každý rok se jejich počet zvyšuje. V roce 2023 tímto způsobem převedla na obce a města 77 pozemků, o šest více než předloni a o 41 více než v roce 2021.

“Pokud je prokázána trvalá nepotřebnost nemovitého majetku pro železniční provoz, jsou projednány technické podmínky převodu. Konečný souhlas s převodem je dán usnesením vlády ČR,” dodala Friebová. V případě revize by SŽ postupovala standardním postupem.

Jurečka dříve uvedl, že v současnosti je stát přes ÚZSVM připravený jednat s obcemi a městy o převedení pozemků. To bude možné začít zprostředkovávat během letošního roku. ÚZSVM podle mluvčí Michaely Tesařové ale zatím konkrétní podmínky převodů nemá k dispozici. Podmínkou pro převedení pozemků je příslib, že na něm vzniknou cenově dostupné nájemní byty. K jejich výstavbě by měl pomoci zákon o podpoře v bydlení, který vypracovala ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a práce a sociálních věcí (MPSV).

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon