Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Starosta Duchcova měl být za koalici s extremisty vyloučen z ČSSD. Nyní za sociální demokracii kandiduje z prvního místa

05. října 2018
Čtení na 1 minutu
V Duchcově se 6. listopadu 2014 konalo ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva města. V zastupitelstvu usedli také tři zástupci extremistické DSSS (zleva) Jindřich Svoboda, Miroslav Toman a Miluše Janoušková. (FOTO: ČTK)

V komuálních volbách v Duchcově kandidují za ČSSD stejní lidé, kteří v roce 2014 vytvořili koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Ústřední výkonný výbor tehdy svým hlasováním koalici s DSSS odmítl a odhlasoval zrušení duchcovské buňky. Tři duchcovské zastupitele za sociální demokracii, mezi nimi i stávajícího starostu Zbyňka Šimberu, dokonce vyzval, aby ze strany vystoupili. Nyní ovšem znovu kandidují. Šimbera dokonce z prvního místa.

Někdejší předseda strany ČSSD Bohumil Sobotka dříve uvedl, že duchcovskou buňku je třeba zrušit, protože její postup je v rozporu s programem sociální demokracie a se zásadami, které strana prosazuje. Striktně odmítl, aby ČSSD na jakékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter.

Rozhodnutí o zrušení buňky z roku 2014 podpořila tehdy naprostá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti nebyl nikdo, několik členů se hlasování zdrželo. Podle Sobotky tak ČSSD vyslala jasný signál veřejnosti, že se stranami jako DSSS nelze na jakékoliv úrovni spolupracovat.

Krajské ústecké vedení ČSSD ale nakonec duchcovskou buňku sociální demokracie kvůli spolupráci s DSSS nezrušilo a nevyloučilo ani žádného člena. ČSSD uzavřela v Duchcově koalici s DSSS a KSČM. Místní lídr DSSS je pravomocně odsouzený za podvod.

ČSSD přitom v roce 1995 přijala tzv. bohumínské usnesení, které této straně zapovídá spolupráci s extremistickými stranami. Konkrétně jmenuje například KSČM. Přesto ale sociální demokraté mají koalice s komunisty v některých krajích a obcích. Komunisté byli i součástí tříčlenné koalice v Duchcově.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Shledal v ní xenofobní prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon