Spor o sídliště Mojžíř: Proč se město a neziskové organizace staví proti Karlu Karikovi? Co pomáhá více? Komunitní práce nebo sociální služby?

Na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem se podle Ústeckého deníku rozhořel spor mezi vedením města a neziskovými organizacemi poskytujícími sociální služby na jedné straně a Karlem Karikou s Československé romské unie, který na sídlišti komunitně pracuje s lidmi a rozdává potraviny obyvatelům, na straně druhé. Oponenti Karikovi vyčítají, že jeho činnost je nesystémová, neevidovaná a narušuje dlouholetou práci s motivací místních lidí. Karel Karika se hájí tím, že pracuje v duchu vládní strategie pro začlenění Romů a že město a jím dotované neziskové organizace mu hází klacky pod nohy.
Spor se paradoxně rozpoutal poté, co se na základě komunitní práce Karla Kariky, ambasadora vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny a zároveň předsedy Československé romské unie, začala situace na sídlišti, co se týče pořádku, zlepšovat. Karika tvrdí, že jeho cílem je pomoci lidem v potravinové nouzi a zároveň je motivovat k úklidu okolí. Na facebookové stránce Za lepší Mojžíř, kterou založil, publikuje fotografie z akcí, kdy lidé dostali potraviny za to, že uklidili odpadky nebo pomohli s údržbou zeleně.
Náměstek primátora Tomáš Vlach: Karika nedodržuje principy sociální práce
Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO), který má na starosti sociální služby uvedl, že město v souvislosti s tím vyzvalo k využívání potravinové pomoci v souladu s principy sociální práce, která prý předpokládá cílenou pomoc konkrétním klientům v potravinové nouzi. „Samozřejmě také počítá s aktivním zapojením do navázaných programů ke zlepšení situace klienta sociální služby. Zástupci sociálních služeb s místní příslušností k sídlišti Mojžíř upozornili, že nekoordinovaný výdej potravin zhoršuje jejich možnosti při práci s klienty a snižuje jejich motivaci spolupracovat na řešení svého stavu,“ uvedl podle Ústeckého deníku Tomáš Vlach.
Jenže podle vyjádření Karla Kariky on ani Československá romská unie sociální služby na sídlišti Mojžíř neposkytuje. “Naprosto nerozumím té hysterii, která byla vyvolána něčím, co ani sám neumím identifikovat. Na sídlišti Mojžíř nesloužím jako poskytovatel sociálních služeb a ani nemám v plánu se jimi stát. Mým hlavním cílem je řešení nepořádků a podpora aktivizace místních obyvatel, a to v kontextu vládní strategie 2030 týkající se integrace Romů a účasti Romů v rozhodovacích procesech,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Karel Karika.
“Už léta rozdávám jídlo ve vyloučených lokalitách a nyní, když se snažím lidi aktivizovat, to naráz někomu silně vadí. Nezlobím se na neziskové organizace, protože jen plní pokyny magistrátu, od kterého dostávají dotace na svou činnost. Naivně jsem si myslel, že nám všem jde o to samé – aby v Mojžíři panoval klid a pořádek. Bohužel, jak se zdá, někomu tento stav vyhovuje. Jako ambasador zmocněnkyně pro romské záležitosti a předseda Československé romské unie budeme v tomto pilotním projektu pokračovat i nadále s členy naší unie,” dodal Karika.
Vlach napsal e-mail zaměstnavateli Karla Kariky. Jde o vyhrožování?
Vlach měl dokonce zaslat e-mail zaměstnavateli Karla Kariky, neziskové organizaci Romano Jasnica, i když aktivity Karla Kariky na sídlišti Mojžíř nemají s organizací nic společného. Někteří aktivisté e-mail označili za výhružný a podobný praktikám státní bezpečnosti před rokem 1989. Vlach měl v dopise ředitele organizace upozornit, že aktivity Karla Kariky a situace na sídlišti Mojžíř budou mít vliv na budoucí spolupráci města s organizací Romano Jasnica.
Autor článku v Ústeckém deníku tvrdí, že proti Karikovi se postavily například neziskové organizace Charita Ústí n. L., Kleja Ústí n. L., Drug-out, Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva nebo Člověk v tísni.
Vedoucí nízkoprahového centra pro děti a mládež Domu sv. Materny, provozovaného Charitou Ústí nad Labem, Helena Dvořáková pro Ústecký deník vysvětlila, že se skrze další služby snaží sídliště aktivizovat, to znamená podpořit místní při hledání práce, při řešení tíživé bytové situace a při řešení dalších problémů, které jsou spojené s bydlením ve vyloučené lokalitě.
„Karel Karika začal potravinovou pomoc v Mojžíři poskytovat od září, kdy podmínil výdej potravin úklidem. Výdej jídla za úklid ale přinesl v lokalitě problémy, které je třeba uznat a reagovat na ně. Dostal od nás ohlasy, že jeho působení v tomto smyslu nepovažujeme za šťastné. Snad do budoucna přizpůsobí svou strategii, což by určitě byl vítaný krok,“ uvedla Dvořáková.
Člověk v tísni: Mediální konflikty pomoc rodinám na sídlišti nikam neposouvají
Organizaci Člověk v tísni však taková medializace vadí a ředitel ústecké pobočky Vít Kučera pro Romea.cz uvedl, že mediální konflikty nikam nevedou.
“S Karlem Karikou komunikujeme dlouhá léta, je to ústecký politik a bývalý místostarosta centrálního městského obvodu a současný radní. Pokud máme rozdílné pohledy na koordinaci aktivit v Mojžíři, řešíme to v první řadě mezi sebou nebo na pracovních jednáních, která jsou k tomu svolána. Neiniciovali jsme žádnou mediální komunikaci, rozdílné pohledy patří k životu i práci,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Vít Kučera.
“Problémy rodin na sídlišti mají mnoho rovin a my se věnujeme několika z nich. Za medializací běžného pracovního jednání vidíme spíš střet Karla Kariky v roli opozičního politika na magistrátní úrovni s politiky ve funcích. Spolupráci ve prospěch rodin na sídlišti mediální konflikty nikam neposouvají,” dodal Kučera.

Podle Kučery organizace Člověk v tísni pracuje na sídlišti Mojžíř už 12 let. “Páteř našeho doprovázení rodin tvoří programy Podpora vzdělávání a Pomoc s dluhy. V Podpoře vzdělávání je to Předškolní klub, ve spolupráci s mateřskou školou, program doučování v rodinách, on-line doučování, e-inkluze a podpora digitálních dovedností. Terénní program a pomoc s dluhy je orientován na stabilizaci finanční situace, prevenci a řešení předlužení,” vysvětlil Kučera.
Člověk v tísni podle Kučery v Mojžíři organizuje Veřejnou službu a ve spolupráci s Probační a mediační službou nabízí odpracování Obecně prospěšných prací. “Na Veřejnou službu do Mojžíře dochází 6 lidí, obecně prospěšné práce v Mojžíři dochází 7 lidí, dodal Vít Kučera.
Miroslav Brož: Karika odhalil, že neziskové organizace na sídlišti nepracují dobře, a proto se stal nebezpečným
Podle dlouholetého aktivisty Miroslava Brože se díky komunitnímu organizování obyvatel sídliště podařilo Karikovi začít měnit sídliště k lepšímu.
“Aktivity Karla v Mojžíři ale demaskují, že různé organizace, které tam pracuji dlouhé roky a celé ty dlouhé roky čerpají na práci v Mojžíři dotace, nepracují dobře, jejich služby nefungují a nepřináší žádný posun nebo změnu. Tím se pro tyto organizace stal Karel nebezpečím, trnem v oku a teď mu jdou po krku,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož.