Soudkyně, která osvobodila osm neonacistů, hovoří v usnesení o holocaustu jako o přehmatu, kritizuje právnička Kalibová
Soudkyně ve svém usnesení zlehčuje činnost nacistického Německa a relativizuje základní hodnoty, uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz právnička Klára Kalibová v souvislosti s nedávno zastaveným stíháním osmi neonacistů z hnutí Národní odpor. Ti mimo jiné pořádali pochody za uctění padlých příslušníků Hitlerovy SS, organizovali koncerty tzv. „bílé muziky“ a svými aktivitami se snažili rozšiřovat řady pravicových extremistů a rozvíjet ideologii tohoto hnutí. O případu server Romea.cz informoval například v článku ZDE.
Soudkyně Dana Šindelářová po téměř desetiletém procesu stíhání dopadených neonacistů zastavila. Podle Kalibové by mělo být jednání soudkyně podrobeno kárnému řízení, protože je projevem neznalosti soudkyně, její neorientace v problematice extremismu a podceňování závažnosti takových jevů.
“Soudkyně v zásadě podceňuje činnost pachatelů, nedohlíží, že to nebyli jen nějací aktivisté, ale že šlo o skutečné lídry skupiny Národní odpor. V době, kdy se proti němu řízeno vedlo, Národní odpor patřil k neonacistické struktuře, o které není pochyb, že popírá lidská práva, je to antisemitská a rasistická organizace, která prosazuje násilí a segregaci. I Nejvyšší správní soud rozpuštění Dělnické strany opřel o jeho propojení s Národním odporem. Je zjevné, že paní soudkyně nerespektovala rozhodnutí soudů, jejíž judikaturu má znát,” uvedla pro Lidovky.cz Klára Kalibová.
“Ona v podstatě zlehčuje činnost nacistického Německa, kdy se ho snaží zasadit do kontextu porušování lidských práv jinými státy, jakými jsou třeba Spojené státy americké či spojenci obecně. Říká třeba, že každá situace má dvě stránky téže mince. O genocidě se vyjadřuje jako o přehmatu,” uvádí Kalibová příklady toho, co z textu usnesení, které soudkyně vydala, ohrožuje důvěryhodnost české justice.
Z usnesení soudkyně dále například vyplývá, že extremismus není a priori něco, co ohrožuje demokracii. “To je ale úplné nepochopení toho, co extremismus je. Hrozba pro demokracii je v podstatě definice extremismu. Podle definice jde o jednání, které vybočuje z ústavních norem, případně porušuje zákon,” upozorňuje Kalibová.
Kalibová také připomíná, že aktivity lídrů hnutí Národní odpor byly extrémně nebezpečné. “Za jménem skupiny stojí obrovské demonstrace, popírání holocaustu, neonastické koncerty, přizvání Davida Dukea z Ku-klux-klanu do Prahy,” shrnula Kalibová.
Nebezpečí vidí Kalibová také v tom, jaký vzkaz vysílá toto usnesení směrem k lidem, kteří odvedli při šetření případu výjimečnou práci. “Je to vlastně facka do tváře všech těch, kteří se tím případem zabývají. Tedy policie, státnímu zástupci, ale i občanským aktivistům a novinářům, kteří se tomuto případu dlouhodobě věnovali a snažili rozkrýt činnost skupin, která je v rozporu se zákonem a především se zdravým rozumem,” vyjádřila se pro Lidovky.cz Kalibová.
Celý rozhovor s Klárou Kalibovou si můžete přečíst ZDE.
Státní zástupkyně proti usnesení soudkyně Dany Šindelářové podala opravný prostředek. Server Romea.cz bude o vývoji i nadále informovat.