Soud zamítl stížnost lídryně Pirátské strany proti rasistické a xenofobní kampani SPD: Nebylo prokázáno, že by kampaň ovlivnila volby
Krajský soud v Brně zamítl stížnost Hany Hajnové, lídryně Pirátské strany na Vysočině, která požadovala zrušení mandátů zastupitelům koalice SPD, Trikolory a PRO. Důvodem byl údajný neústavní průběh volební kampaně, ve které podle Hajnové strany zobrazovaly rasistické a xenofobní motivy. Soud však rozhodl, že nebylo prokázáno, že by kampaň ovlivnila samotné volby.
Hajnová podala stížnost na základě toho, že strany ve své kampani využívaly mimo jiné plakáty zobrazující kouřící romské děti nebo agresivně vyhlížejícího muže tmavé pleti s nožem v ruce. Podle ní kampaň porušovala demokratické principy a obsahovala nenávistné a rasistické prvky.
Podle SPD z návrhu neplyne, jak se měla volební strana dopustit v jednotlivých bodech protizákonného jednání.
“Způsob vedení volební kampaně je naprosto neslučitelný s hodnotami demokratického právního státu, nebezpečný a neodpovědný vůči občanům. Kampaň vyvolávala mezi občany silný pocit strachu, xenofobie, homofobie, působila rasisticky a propagovala prvky násilí jako řešení problémů. Obsahovala i prvky, které lze označit za typické pro nacistickou ideologii,” cituje soud vyjádření Hajnové.
Soud však nenašel důkazy o tom, že tato kampaň hrubě ovlivnila výsledek voleb. Proto byl návrh zamítnut a žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení.
Soud sice uvedl, že lze s navrhovatelkou souhlasit, že projevy rasismu, diskriminace či vybízení k násilí do volební kampaně v demokratickém právním státě nepatří, ale věcným hodnocením zákonnosti jednotlivých projevů volební kampaně volební strany se nezabýval. “S ohledem na chybějící konkrétní tvrzení a důkazní návrhy nelze dospět k závěru, že namítané porušení pravidel volební kampaně, i pokud by k němu došlo, hrubě ovlivnilo výsledky voleb,” uvedl v usnesení soud.
Hajnová již dříve vyjádřila pochybnosti o úspěchu stížnosti, avšak doufala, že její podání vyvolá diskuzi o hranicích volební kampaně a o tom, co ještě spadá pod svobodu slova. „Podala jsem stížnost i proto, aby se česká legislativa začala zabývat hranicemi volebních kampaní,“ řekla Hajnová pro ČTK.
Volební výsledky na Vysočině zůstávají nezměněné. Hnutí ANO s 18 mandáty zvítězilo a vytvořilo koalici se sociální demokracií a SPD, která získala dva mandáty. Soud odmítl i možnost opakování voleb, jelikož nebyl doložen konkrétní důkaz o zásadním vlivu kampaně na výsledky hlasování. „Ani závažný faul ve volební kampani nemusí zásadně ovlivnit volební výsledek,“ dodal soud.
Již dříve odmítl stížnosti proti rasistické a xenofobní kampani SPD, Trikolory a PRO také Ústavní soud. Organizace ROMEA, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další také podali na SPD a jejího předsedu Tomia Okamuru v srpnu trestní oznámení. Policie zahájila úkony trestního řízení, mimo jiné i kvůli plakátu s mužem tmavé pleti s nožem v ruce. Případ v současné době nadále prověřuje policejní odbor extremismu a terorismu.