Soud zamítl požadavek na odškodnění studentky, které škola údajně zakázala nosit hidžáb
Soud dnes zamítl požadavek somálské dívky, která se domáhala omluvy a 60.000 korun od pražské Střední zdravotnické školy kvůli údajnému zákazu nosit muslimský šátek hidžáb. Žalobkyně tvrdila, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Podle soudkyně však dívka diskriminaci neprokázala, především však vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.
“Soud dospěl k závěru, že žalobkyně se nestala studentkou školy, a to z důvodu, který byl na její straně, neboť nesplnila zákonnou podmínku pro zahájení studia dle školského zákona, tedy předložení dokladu o pobytu ke dni zahájení školního roku,” konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniela Čejková ve zcela zaplněné jednací síni, kam dorazily především desítky odpůrců islámu a také studentky z žalované školy.
Svůj nárok vyplývající z antidiskriminačního zákona by dívka podle názoru soudu mohla uplatňovat pouze tehdy, pokud by předpoklady pro studium splnila, což se nestalo.
Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že školu opustila kvůli tomu, že ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.
“Žádné z těchto tvrzení prokázáno nebylo. (…) Lze nanejvýš učinit závěr, že ředitelka školy se mohla dne 2. 9. 2013 v přítomnosti žalobkyně pozastavit nad tím, že má na hlavě hidžáb, či vyjádřit nad tím určitou nelibost, a mohla též poukázat na příslušná ustanovení školního řádu,” uvedla soudkyně.
Řád Střední zdravotnické školy zakazuje nošení pokrývek hlavy. “Z toho, že ředitelka žalované připomněla ustanovení školního řádu, však nelze podle názoru soudu v žádném případě vyvodit diskriminační postup žalované,” poznamenala Čejková.
Ahmednuurová podle ní sama projevila vůli nezahájit studium, když po pohovoru s ředitelkou odešla a vrátila se s formulářem o zanechání studia, do nějž jako důvod svého rozhodnutí vyplnila zákaz nošení hidžábu. “Nedala žalované (škole) prostor k dalšímu jednání, které by mohlo vést ke smírnému řešení, tedy nošení hidžábu v prostorách školy. Nebylo povinností školy, aby žalobkyni sama nabízela nějaké smírné řešení,” uzavřela soudkyně.
Škola kauzu označuje za absurdní. “Hysterii” kolem případu prý rozpoutala až zpráva ombudsmanky Anny Šabatové, podle níž ústav dívku nepřímo diskriminoval. Soud dnes podotkl, že závěry veřejné ochránkyně práv není vázán.
Ústav trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství. Právnička studentky upozorňovala mimo jiné na to, že projev víry lze omezit jen zákonem, nikoliv podzákonnými předpisy včetně školního řádu.