Brutální napadení v Teplicích. Útočník použil dřevěnou tyč s hřebíky
Případ brutálního napadení sedmatřicetiletého muže v Teplicích začne v listopadu projednávat soud. Muž se začátkem května loňského roku vydal za přáteli do jednoho z místních fastfoodů. Když procházel čtvrtí Novosedlice, najelo na něj náhle auto, kterého se lekl, a upadl. Z auta vystoupil útočník s dřevěnou tyčí s hřebíky a začal s ní muže surově bít. Přestal až po té, co na místě zastavil náhodný řidič – pachatel nasedl zpět do auta a odjel.
Napadený byl hospitalizován s mnohačetnými zraněními včetně zlomených žeber, otřesu mozku a poraněním oka na chirurgickém oddělení teplické nemocnice. To si vyžádalo operaci, při které mu lékaři do obličeje umístili kovovou destičku. Útočník byl celou dobu vyšetřován na svobodě a i přes brutální způsob napadení na něj nebyla uvalena vazba.
Policie si vyžádala bundu napadeného. Převzít ji nechtěla
„Mlátil mě tak dlouho, že jsem až o sobě nevěděl. Kdyby tam nejel okolo ten pán a nezastavil, tak už tady asi nesedím,“ uvedl pro server Romea.cz napadený. „Vyšetřování trvalo dlouho. Mám skoro pocit, jako by to někdo zdržoval. Ten, co mě napadl, je prý bývalý bachař – tak nevím, jestli to třeba nemůže souviset,“ přibližuje. Dalším možným důvodem pro protahování šetření může být podle napadeného jeho romský původ.
Krátce po zahájení trestního řízení vyšetřovatelé napadenému sdělili, že bude pozván na rekonstrukci útoku – k té ale nikdy nedošlo. Policie také napadeného vyzvala k tomu, aby vyšetřovateli donesl bundu, kterou měl v den napadení na sobě. Převzít ji však odmítla. „Byl rozzuřený, sprostě nadával, co mu na jazyk přišlo – na té bundě jsou jeho sliny. Nikdo ji ale nechtěl ani vidět,“ říká napadený.
„Dozorující státní zástupce prověřoval způsob šetření případu a nebylo zjištěno žádné pochybení, nedůvodné průtahy, ani závady v postupu policejního orgánu, tedy ani v postupu zajišťování důkazních materiálů,“ sdělil na dotazy k průběhu vyšetřování pro server Romea.cz mluvčí Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Daniel Vítek.
Jako nestandardní se jeví také situace, kdy vyšetřovatel nechtěl poškozeného nechat nahlédnout do spisu. „Řekl, že bych tomu stejně nerozuměl, protože tam jsou části v němčině,“ uvedl. Od policie se prý dozvěděl, že měl útočník na Vánoce roku 2014 autonehodu v Německu. Do spisu byl umožněn přístup až advokátce poškozeného – v září letošního roku.
„Nahlížení do spisu je právem poškozeného a skutečnost, že části spisu by poškozený nerozuměl, nemůže být v žádném případě důvodem k odepření tohoto práva,“ sdělila serveru Romea.cz na žádost o vyjádření k postupu advokátka Martina Houžvová.
Napadený: útočníka běžně potkávám na ulici
Začátkem roku 2015 vyšetřovatel poškozenému sdělil, že nemůže útočníka vyslechnout, protože je hospitalizován s těžkým poraněním v nemocnici. Na jaře začal poškozený podle svých slov útočníka vídat, jak jezdí po Teplicích v autě.
„Jednou mě zahlédl a ukázal mi z okénka prostředníček. Také jsem ho potkal i v obchodě, ukazoval na mě to samé gesto a řekl mi, ať si dám pozor. Mám strach, že mi někdo vtrhne do bytu, bojím se chodit ven. Tím spíš, když vím, že ten člověk není ve vazbě, ale volně se pohybuje ve městě,“ přibližuje napadený.
Vzetí obviněného do vazby je však podle Houžvové poměrně závažným zásahem. „Musí jít proto o značné riziko, kterému nelze zabránit alternativně, například uložením předběžného opatření obviněnému,“ vysvětluje.
Na pocitu bezpečí napadenému nepřidal ani výhružný telefonát začátkem dubna letošního roku, který mu hrozil likvidací. Přestože volání bylo anonymní, poškozený má podezření, že jeden z hlasů patřil právě útočníkovi a druhý tehdejšímu vyšetřovateli případu. Policie možnost, že by volajícím mohl být vyšetřovatel prověřila a napadenému sdělila, že byl v inkriminované době přítomen na služebním výcviku.
Na žádost poškozeného o přezkoumání postupu policejního orgánu státní zástupkyně Helena Mackalová odpověděla, že při přezkoumání postupu nebyly shledány „žádné průtahy či jiné závady“.
Pachatel, který při výslechu svou vinu popřel, byl obžalován pro ublížení na zdraví a výtržnictví. Hlavní líčení případu zahájí soud v listopadu.
„Pokud jde o délku vyšetřování, záleží vždy na konkrétních okolnostech případu, tedy například jeho komplikovanosti, počtu svědků, které je nutno vyslechnout, na skutečnosti, zda je nutno pořídit znalecké posudky a podobně. Není výjimkou, že od podání trestního oznámení uplyne rok a více, než je nařízeno první hlavní líčení,“ říká Houžvová.