Soud chyboval, když zpěváka Bangu nebral jako poškozeného. Kalibová: Je to přelomový nález
Okresní soud v Kladně podle ústavních soudců chyboval, když v trestním řízení kvůli rasistickému komentáři na síti nepřiznal zpěváku Radoslavu Bangovi postavení poškozeného. Šlo přitom o příspěvek umístěný na Bangův facebookový profil. Za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal autor komentáře trest 100 hodin veřejně prospěšných prací.
Ani po dnešním nálezu Ústavního soudu (ÚS) se ale trestní řízení otvírat nebude, není to už možné. ÚS prakticky jen “odklidil neústavní excesivní právní akt” a vyslal obecným soudům signál pro podobné spory v budoucnosti. Musejí důkladně zvažovat a zjišťovat, jakou měrou se komentář nebo jiný nenávistný projev dotýká konkrétního člověka, například zda vyvolává pocity ohrožení a obav nebo poškozuje jeho dobré jméno.
ÚS vytknul kladenskému soudu, že hned zpočátku, ještě před provedením důkazů a bez důkladné rozvahy, dospěl k závěru, že Bangovi postavení poškozeného nepřísluší. Nevyslechl jej ani jako svědka. Argumentoval tehdy tím, že nenávistný příspěvek byl spíše obecný, nemířil konkrétně na Bangu.
“Fakticky nejprve stanovil právní kvalifikaci a jí pak přizpůsobil hodnocení skutkových okolností, včetně vyloučení poškozeného z řízení,” řekl soudce zpravodaj Jan Filip.
Bangova zmocněnkyně Klára Kalibová: Je to přelomový nález
Dnešní nález ústavního soudu přivítala Bangova zmocněnkyně Klára Kalibová.
“Je to přelomový nález Ústavního soudu jehož součástí je uznání toho, že poškození jsou výraznými aktéry trestního řízení a že jejich práva nelze redukovat pouze na náhradu škody, ale i na nárok na to se v řízení vyjádřit a aktivně v něm vystupovat a realizovat své tzv. participační práva,” uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová a vyzdvihla, že poprvé Ústavní soud použil termín násilí z nenávisti a řekl, že je skutečně důležité tomu věnovat výraznou pozornost zejména v dnešní době.
“Soud dále uvedl, že výroky na sociální sítích je potřeba vnímat velmi kriticky, protože jsou identické s útoky ve veřejném prostoru a srovnal je v podstatě s výroky, které dříve, zejména v totalitních režimech, byly například na výlohách jiných skupin obyvatel, kteří byli následně postihovány,” dodala Kalibová.
Sedmatřicetiletý Banga, známý také pod uměleckým jménem Gypsy, je rapper, zpěvák, textař a hudebník romského původu. V prosinci 2016 na facebooku zdůvodňoval, proč opustil sál při vyhlašování ceny Český slavík. Protestoval tím proti ocenění skupiny Ortel, která bývá spojována s krajní pravicí. Tleskali jste nacistům, vzkázal Banga kolegům v sále.
Student David Šmíd reagoval nenávistným komentářem, v němž volal po “bílé vlasti”, bylo by prý lepší posílat příslušníky jiných etnik “do plynu jako dřív”. Před kladenským soudem sympatie k nacismu popřel a uvedl, že příspěvek napsal v afektu.
V jiné kauze potrestal Okresní soud v Prostějově podmínkou Aleše Rozsívala za rasově motivované výhrůžky Bangovi. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů umístil taktéž na zpěvákův profil. Vyhrožoval mu smrtí, “plynovou sprchou” či uranovými doly.
Bangova zmocněnkyně Klára Kalibová ČTK řekla, že podobných soudních rozhodnutí kvůli nenávistným projevům na Bangově profilu je celkem deset. Dvě trestní řízení dosud neskončila.