Sobotní půlnoc. Čas, do kterého se obyvatelé Přednádraží musí vystěhovat
Rodinám žijícím v deseti bytových domech na ulici Přednádraží bylo dnes v deset hodin ráno oznámeno, že se do sobotní půlnoci musí vystěhovat. Neučiní-li tak, bude zasahovat policie. Důvodem je špatný stav domů, který včera prověřoval stavební úřad.
Obyvatelé domů však stěhování jednoznačně odmítli. Co se bude dít dál, zatím
není jasné. Ještě tento týden v ghettu bydlelo okolo 200 lidí, mluvčí obvodu
Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková ale řekla, že 14 rodin už se
odstěhovalo na ubytovnu.
Oficiální příkaz k vyklizení domů sdělila nájemníkům zástupci úřadu a obvodní radnice dnes. “Dnešního dne nařídil vlastníkovi domů a všem osobám, které se v domech zdržují, aby je neprodleně, nejpozději do jednoho dne od ústního vyhlášení, vyklidili,” uvedla Pondělíčková. Zda jsou domy opravdu vyklizeny, zkontroluje stavební úřad příští týden.
Rozhodnutí přečetl obyvatelům vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc. Romové
reagovali velmi emotivně. "Nehneme se odsud! Jedině, že by nás přišli postřílet!
Jsme ochotni za to položit život," křičel Jan Bandy, který vystupuje jako mluvčí
obyvatel ghetta.
Další lidé se přidávali a křičeli, že je nikdo z bytu
nedostane ani násilím. "Jak nás vytáhnete ven z těch bytů? Konkrétně mě. Jak
vytáhnete mě z bytu? Chytnete mě za ruku, nebo za nohu, nebo přehodíte mě oknem
ven? Jak to uděláte? Mě z toho bytu nedostanete, vytáhnete mě ven, já tam stejně
vlezu zpátky," řekla Švarcovi jedna z žen.
Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, řekl, že v tuto
chvíli vůbec netuší, co bude dělat. Pondělíčková řekla, že pokud se lidé
nevystěhují, stavební úřad podnikne další kroky, ale nechce předjímat jaké.
Roztočil, který domy koupil asi před dvěma lety, uvedl, že hlavní důvod, proč je
nemohl opravit, byla vadná kanalizace. Opravě kanalizace zase bránily
nevyjasněné vlastnické vztahy. Minulý týden tam navíc kvůli nezaplacené faktuře
odpojily Ostravské vodárny a kanalizace vodu.
Závad, které našel stavební úřad, je ale mnohem více. “Při kontrolách objektů byly shledány vážné nedostatky spočívající v hrubém poškození nosných konstrukcí (stropů, balkónů apod.), poškozené jsou komíny a střechy, vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopny bezpečného provozu, je zde zavlhlé zdivo vlivem nefunkčních vnitřních rozvodů kanalizace,” uvedla Pondělíčková.
„V jednom má úřad pravdu. Stav objektů je velmi špatný. Aby nebyl. Když tady totiž úředníci už dva týdny chodí a říkají, že Přednádraží nechají vystěhovat a budovy zbourají, tak Romové se svou mentalitou začali brát vše, co má nějakou hodnotu. Mizí vše kovové, vytrhává se
elektroinstalace,“ uvedl Roztočil.
Bandy uvedl, že domy ničili lidé, kteří nepatří mezi starousedlíky. "Dozvěděli
se, že mají jít pryč. My jsme tady ty, co se tu nastěhovali a devastují to,
nechtěli," řekl Bandy. Podle obyvatel ghetta problémy se stavem domů začaly po
povodních v roce 1997, kdy voda zaplavila sklepy. Tehdejší majitel se podle nich
o domy nestaral.
Je přesvědčen, že vystěhování nelze v tak krátké lhůtě stihnout. „Dva roky upozorňuji na špatný stav a nikomu to moc nevadilo. A najednou, když se o věc zajímají média, tak se dělá vše honem honem. Jako by nemohli dát třeba týdenní lhůtu.“
Roztočil řekl, že rozhodnutí stavebního úřadu potvrzuje účelovost celého postupu. “Ze dne na den někdo rozhodne, že se za 24 hodin ten stav změnil a musí se to tu zavřít. Jaký je rozdíl mezi tím, jaké to tu bylo v pondělí, a dneškem? Doteď tu být mohli, najednou musí pryč,” řekl Roztočil.
Roztočil proto očekává velmi emotivní reakce. „Mnozí se odmítají vystěhovat, bydlí tady desítky let. Když úřad povolá policisty, tak nevím, co bude následovat. Mám z toho strach a snažím se jim vysvětlit, aby se zklidnili. Když jsem minulý týden žádal o policejní vystěhování nájemníků, kteří tady dělali největší problémy, tak to nikoho nezajímalo. Nyní to vše jde jedna dvě. Úřady nejednají férově.“
Roztočil dále uvedl, že neví, kdo vystěhované byty zabezpečí, aby je někdo nezdevastoval ještě více, než jsou. Kromě řádně platících nájemníků je podle něj v domech řada lidí, kteří dávno nemají smlouvy, a také takoví, kteří do bytů vnikli násilně. Kvůli tomu už podal na policii trestní oznámení. “Mám byty, v nich cizí lidi, ale policie se za čtyři dny ani nepřijela podívat,” řekl podnikatel.
Policejní mluvčí Gabriela Holčáková, že policie věc prověřuje. “Oznamovatel byl vyzván, aby některé informace doplnil. Zatím není rozhodnuto, že došlo ke spáchání konkrétního protiprávního jednání,” řekla Holčáková.
Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování v ubytovnách. Mnozí z nich se ale stěhovat nechtějí, hlavně ti, kteří řádně platí nájem. “V tuto chvíli má 14 rodin podepsáno smlouvy a budou se stěhovat. V nové ubytovně v Cihelní ulici by mělo být místo až pro 26 rodin,” uvedla Pondělíčková. V ghettu podle ní žije 44 rodin, přičemž 36 z nich má děti.
Lidé, kteří v Přednádraží žiji 30 i více let, ale stěhování do ubytovny
odmítají. Tvrdí, že chtějí pomáhat s opravou domů. "Jedna místnost pro devět
lidí, společný záchod, já do ubytovny nepůjdu. Moje rodina tam nechce jít,
nikdo. Tady jsou krásné byty," řekl Bandy. Podle obyvatel ghetta jsou také
ubytovny příliš drahé.
Jeden dům v ghettu nechal obvod už loni zbourat. “Jeho stav dlouhodobě nebyl dobrý. Devět rodin jsme přemístili do bytů, které patří obvodu,” řekla Pondělíčková. V Přednádraží také kvůli špatným hygienickým podmínkám loni řádila epidemie žloutenky.