Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sněmovní výbor odmítl rozšířit pravomoce ombudsmana

03. září 2015
Čtení na 1 minutu
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)

Veřejný ochránce práv možná nedostane právo podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Z vládního návrhu zákona o rozšíření pravomocí ombudsmana to dnes navrhl vypustit sněmovní ústavně-právní výbor. Chce upravit i pasáž týkající se nové kompetence dávat návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů. Ombudsman by tak mohl podle výboru postupovat až po projednání návrhu se sněmovním petičním výborem.

Ve výboru neuspěl návrh Jaroslava Soukupa (ANO) na úplné vypuštění pravomocí podávat ústavní žaloby. Antidiskriminační žaloby navrhl právní výbor vypustit podle požadavku Markéty Adamové (ANO), který podpořili i někteří koaliční poslanci.

V petičním výboru by veřejný ochránce práv musel projednávat podání Ústavnímu soudu podle podpořeného návrhu předsedy výboru Jeronýma Tejce (ČSSD). Občanský demokrat Marek Benda neprosadil, aby výbor musel s podáním výslovně souhlasit.

Petiční výbor projednával vládní předlohu už dřív a na rozdíl od ústavně-právního výboru ji podpořil bez podstatnějších změn, byť to bylo jen o jeden hlas. Oba výbory chtějí do předlohy doplnit působnost ombudsmana ohledně diskriminace zdravotně postižených lidí.

Další pozměňovací návrhy přednesla poslankyně vládního ANO Radka Maxová. Chtěla do zákona začlenit právní vzdělání jako podmínku pro zvolení kandidáta veřejným ochráncem práv a navíc možnost jeho odvolání. Výbor o těchto návrzích po dohodě s poslankyní ale nehlasoval, bude je moci ještě případně upravit a přednést při druhém sněmovním čtení normy.

Podání Ústavnímu soudu může dát taky 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon