Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sněmovna schválila kvůli koronaviru stopku exekutorům. Nemohou zabavovat věci v bytech

25. března 2021
Čtení na 2 minuty
Exekuce (Koláž: Romea.cz)

Přestože nouzový stav v České republice pokračuje a premiér Andrej Babiš požádá s velkou pravděpodobností o jeho prodloužení, teprve včera Poslanecká sněmovna znovu schválila moratorium na exekuce podle zákona ke zmírnění dopadů koronaviru zvaného Lex Covid Justice II, který byl vyhlášen v listopadu loňského roku a trval do 31. ledna 2021. 

Na to, že od února, kdy skončil zákonný zákaz a znovu probíhají mobilární exekuce, je dlužníkům zabavován majetek a dochází k prodeji movitých věcí, upozornil pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Ten zmínil i znovuobnovení exekucí prodejem těch nemovitostí v dražbách, ve kterých má povinný trvalý pobyt.

MOBILIÁRNÍ EXEKUCI

provádějí vykonavatele exekutora, kteří nejprve pořídí v místě soupis konkrétních věcí, ty zaevidují a označí je nálepkou. Následně jsou věci vykonavatelem zajištěny a prodány ve veřejné dražbě. Výtěžek je pak použit na uspokojení pohledávky věřitele.

„Sněmovna navrhla zákon, který odkládá mobiliární exekuce. Považujeme probíhání exekučního zabavování majetku za nelogické v situaci, kdy občané podléhají rozsáhlým omezením pohybu a často se potýkají s následky ekonomického propadu. Zákon také prodlužuje ochranu prostředků na bankovním účtu před zabavením ve výši čtyřnásobku životního minima,“ napsal Lukáš Kolařík na sociální síti.

Přitom Sama Exekutorská komora ČR doporučila svým členům zdrženlivost a za tímto účelem i vydala sedmero samoregulačních opatření. Komora ve svém doporučení mimo jiné vydala, aby soupisy, zajištění majetku nebo převzetí movitých věcí v bydlišti dlužníka prozatím nebyly prováděny. Výjimkou měly být případy tzv. zvláštního zřetele hodné. Přesto vykonavatel exekuce musel dlužníkovi ponechat chytré telefony, tablety a počítače určené k povinné distanční výuce dětí nebo k vykonání svého zaměstnání, pokud během stále probíhající epidemie pracuje z domova. 

Proti tomu se ohradili zástupci exekutorů a některých věřitelů, podle kterých plošné opatření nedává smysl a mělo by se nechat na posouzení exekutorů v terénu, kteří dlužníci jsou vlivem pandemie skutečně zasažení.

Zákonný zákaz neplatil na exekuce vymáhané srážkami ze mzdy či přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu. Do budoucna i na tohle myslí novela zákona, kterou v lednu schválila Sněmovna, a která by měla vzejít v platnosti v červnu letošního roku. Takzvané chráněné účty mají skoncovat se současnou praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není tak zcela nezabavitelné. Ale i to se má novelou zákona změnit. Dlužníci, kterým je dlužná částka vymáhaná přes peněžní účet, si mohou od března vybrat na pokrytí základních potřeb dvojnásobek životního minima, od dubna dokonce už čtyřnásobek.

„Tento návrh zákona obsahuje tři věci: jednak odklad nebo zákaz mobiliárních exekucí do 30. 6., možnost uvolňování jedenkrát až čtyřnásobku životního minima, což je tedy jednou částka minimální mzdy nebo minimálního důchodu, chcete-li, v uvozovkách, taky do 30. 6., a posun účinnosti startu chráněných účtů tak, aby vznikl dostatečný prostor pro naplnění všech podmínek u bank z hlediska IT a z hlediska podmínek směrem ke spotřebiteli, kdy banky mají povinnost sdělit změny podmínek účtů dva měsíce předem,“ řekla při projednání prvního čtení zákona poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon