Smrt Roma v Brně: V sobotu se bude konat demonstrace. Zpěvačka Bikárová na ni pozvala xenofobním videem. Nová verze, jak se stal tragický incident
V sobotu od 14 hodin se kvůli incidentu v Brně, při kterém zemřel 23letý Rom Nicolas Zahrádka (dříve Dirda), uskuteční demonstrace "Za bezpečnost občanů v České republice." Na sociální síti Facebook zveřejnila ohlášení pořadatelka Žaneta Plachetková. Mnozí se obávají, že demonstrace může přinést nenávistné projevy a upozorňují na spojení části Romů s dezinformační a neonacistickou scénou. Mezitím se v médiích a na sociálních sítích objevila nová verze toho, jak se celý konflikt v sobotu odehrál. Podle této verze se mohl Ukrajinec bránit útoku tří mladých lidí, potom, co došlo ke konfliktu kvůli nahlas puštěné hudbě a kouření v tramvaji.
Žaneta Plachetková v pondělí oznámila, že se demonstrace uskuteční v sobotu od 14 hodin u Janáčkova divadla v Brně. Očekává účast asi tisícovky lidí. I když ve svém včerejším živém vysílání na sociální síti Facebook. I když Plachetková několikrát zdůraznila, že cílem demonstrace není šíření nenávisti proti Ukrajincům, mnozí odborníci upozorňují, že k projevům nenávisti může dojít.
“Pro všechny jasně říkám, že jsem proti uplatňování kolektivní viny. Nás Romy také házejí do jednoho pytle a já tohle odmítám,” uvedla Žaneta Plachetková. “Chceme, aby byl případ spravedlivě vyšetřen,” řekla Plachetková s tím, že odmítá útoky proti ukrajinským uprchlíkům v ČR. “Představte si, že bychom byli v podobné situaci my a museli utéct do jiné země kvůli válce,” dodala pořadatelka shromáždění Žaneta Plachetková. “Pokud chcete hlásat nenávist proti Ukrajincům na základě principu kolektivní viny, tak na sobotní demonstraci nechoďte!” uvedla Plachetková.
Nenávistné video zpěvačky Lucie Bikárové
Kontroverzní výroky pronesla ve své pozvánce na demonstraci mladá zpěvačka Lucie Bikárová. Její z velké části otevřeně xenofobní projev zveřejnila na svém facebookovém profilu pořadatelka demonstrace. Bikárová nejdříve vyjádří soustrast rodině mrtvého Nicolase Zahrádky (dříve Dirdy), pak uvede, že rozhodně nechce šířit nenávist k nějaké skupině, ale část jejího videa se nese otevřeně v xenofobním duchu proti ukrajinským uprchlíkům v ČR.
“Naše vláda selhává a selhala, protože z naší země se stává úplně země nebezpečná. My se musíme bát jít ven. Protože na nás útočí,” tvrdí emotivně Bikárová. “Já budu mluvit asi za Romy a ne jenom za Romy, ale jsme Češi, a to je naše země a my jí budeme bránit,” říká ve videu a obviňuje prezidenta a premiéra, že mají na rukou krev “našich lidí.”
V závěru svého projevu pak ještě více přilévá olej do ohně otevřeně xenofobními výroky. “To je naše země a přestaňte bránit cizí lidi, chraňte nás Čechy. (…) Média tutlaj, píšou, že to byl cizinec. Proč, proč je chráníte? Šiřte pravdu. A nešiřte hlouposti, protože, to, co já vidím brněnských a pražských ulicích to jsou jenom mladí přistěhovalci. Opilci. Nikde nevidím matky s dětmi, já vidím samý mladý opilce,” uvádí už zcela v extremistickém tónu mladá zpěvačka Lucie Bikárová ve videu, které má už přes 5 tisíc sdílení a skoro tisíc tisíc většinou pochvalných komentářů.
“Řekla jste to přesně a nedá se s vámi nic jiného než souhlasit,” uvádí například jeden z mnoha komentářů.
Někteří však její projev kritizují a přirovnávají ho k protiromským projevům v době pokusů o pogromy na Romy na severu Čech. “Úplně, ale úplně stejná videa natáčeli gádže ve Varnsdorfu a Duchcově. Akorát to nebylo proti Ukrajincům, ale proti Romům… Taky tam tenkrát gádže brečeli, říkali, že nemůžou vůbec jít ven, protože se bojí, že na ně Romové zaútočí, že jsou prý Romové zvýhodňováni a podobně. Nakonec to dopadlo hodně špatně,” napsal například aktivista Miroslav Brož.
Bikárovou za nenávistné video kritizuje i Jaroslav Miko. “Zpěvačka Lucie Bikarová ve svém videu přebírá rétoriku Tomia Okamury a českých extremistů,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miko, který v komentáři pro Romea.cz, stejně jako vládní zmocněnkyně pro romskou menšinu Lucie Fuková, uplatňování principu kolektivní viny kritizoval již včera.
“Přesně tyto veřejné apely můžou vést k násilnostem a to se nakonec může otočit i proti nám Romům, našim rodinám a dětem.
Bikárová se později proti interpretaci svého videa jako xenofobního ostře ohradila na svém profilu na sociální síti Facebook a oproti původnímu vyjádření uvedla, že ví o dětech a minkách, která z Ukarjiny utekli před válkou. “Ze srdce a ráda tu uvítám maminky s dětmi i muže, kteří se války bojí a chtějí tu slušně žít. Ale odvážlivci, kteří tu vytahují nože na naše lidi a jsou schopni zabíjet by měli svoji odvahu ukázat v boji za svoji zem. Samozřejmě vím o tom, že je tu spousta dětí a maminek, které opravdu utekli před válkou a plně s tím souhlasím, vyjadřovala jsem se výlučně k mladým mužům daného etnika, kteří zde páchají vandalismus, vraždy a další trestné činy,” uvedla zpěvačka Lucie Bikárová.
“Co se týká výzvy k pochodu, organizátorka Žaneta Plachetková vyzývá účastníky akce, aby to proběhlo ve slušnosti a klidu. Bez toho, aniž by se svalovala na Ukrajince kolektivní vina. Taktéž i já,” dodala pak Bikárová.
Spojení části Romů s extremisty a dezinformátory?
Od pořádání demonstrace se distancovala romská politická strana Roma Luma. Její předseda Marco Cavali kritizoval rasistické a nenávistné projevy od Romů na sociálních sítích. “Chováte se stejně jako fašisti a nacisti, všichni Ukrajinci nejsou špatní. Rozdělovat lidi podle národnosti je rasismus a je to diskriminační, je to fašistické a nacistické. Je to nejhorší zvěrstvo, které člověk může udělat, rozdělovat lidi podle národnosti a házet kolektivní vinu na všechny,” řekl ve videu zveřejněném na Facebooku Cavali a dodal, že členové Roma Luma se demonstrace nezúčastní.
Ostatně na spojení části Romů s extremistickou a dezinformační scénou upozorňují i někteří odborníci. Podle experta na extremismus Miroslava Mareše se snaží využít tragický incident mimo jiné prokremelské skupiny vystupující proti vládní pomoci Ukrajině. “Debata je skutečně velmi roztříštěná. A dochází v ní k velmi paradoxním spojenectvím mezi Romy a třeba některými bývalými fotbalovými chuligány,” uvedl pro iDNES.cz Mareš.
“V minulosti byli Romové právem dotčeni, že po nějakém kriminálním činu spáchaném Romem se všichni paušálně házeli do jednoho pytle. A teď se paradoxně velká část z nich na sociálních sítích vyjadřuje velmi obdobně,” dodal Miroslav Mareš.
Na riziko uspořádání demonstrace upozorňuje i Jiří Sláma, fotograf, který dlouhodobě sleduje extremistickou scénu. “Připravovaná sobotní demonstrace se stane místem, kde vedle sebe budou stát naštvaní Romové spolu s veterány neonacistického hnutí, kteří proti nim dříve organizovali pogromy,” uvedl Sláma.
Spojení s extremisty rázně odmítl Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integrace cizinců ve Středočeském kraji. “Celý případ budí velké emoce, vzniklou tragédii hodlají náležitě zneužít pseudovlastenci a extremisté, kterým jde především o to, aby mohli co nejvíce lidí rozeštvávat proti Ukrajincům. Vážení náckové a dezoláti o vaší podporu tady nikdo nestojí. Rád bych Vám připomněl, že si velmi dobře pamatujeme co se dělo v Litvínově, Českých Budějovicích, Varnsdorfu a řadě dalších městech ČR,” napsal Cyril Koky.
Nová verze, jak se incident odehrál: Bránil se Ukrajinec přesile?
Mezitím policie zveřejnila podrobnosti ze svého sobotního zásahu na místě tragédie. “Na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně. Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis podezřelého (pachatele) a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen,” napsal v pondělí policejní mluvčí Petr Vala.
Zatím není zcela jasné, co se v tramvaji stalo. V médiích se objevila nová verze toho, jak incident mohl proběhnout. “Někteří svědci tvrdí, že Ukrajinec šel napomenout větší skupinu romské mládeže, věc vyeskalovala v potyčku a následně jako sebeobranu použil nůž,” uvedl server Manipulatori.cz.
Podobné informace má i zpravodajský server Romea.cz ze zdrojů blízkých vyšetřování.
A obdobně incident popisuje i Jiří Sláma. “Nikolas Dirda (Poznámka redakce: správné jméno je Nicolas Zahrádka) se svými kamarády jel tramvají na brněnskou ohněstrůjnou show Ignis Brunensis. Během této cesty šalinou kouřili, pouštěli si nahlas hudbu a trochu do toho řvali. Cestující v šalině se to snažili ignorovat, ale jeden z cestujících po nich něco zakřičel, protože se mu to nelíbilo. Řidič šaliny viděl vznikající konflikt a ohlásil to na dispečink. Než dojela policie k Přístavišti, vystoupila skupinka Dirdy a jeho kamarádů spolu s klukem, co se proti nim ohradil. Nikolas se svými kamarády na něj zaútočil. Kluk vytáhnul nůž a po chaotickém střetu Dirda zemřel a jeho kamarád skončil s bodným zraněním,” uvedl Jiří Sláma.
I tato verze má ovšem trhliny, protože mluvčí brněnského dopravního podniku pro server Novinky.cz uvedla, že řidič nic na dispečink nehlásil. “Nic takového ovšem není pravda, žádný řidič se s ničím takovým na dispečink neobrátil,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová.
“Pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví. Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem (s policisty dosud nebyl v kontaktu) a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linku 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější,” dodal mluvčí s tím, že kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují.
“Podali jsme podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby,” dodal na závěr policejní mluvčí Petr Vala.