Smrt Roma v Brně: Fotografie z místa činu ukazuje, že cizinec nebyl sám! Je na videích zachycen tragický incident? Kde přesně byla pořízena?
Na sociálních sítích se začínají objevovat videa, která mají zachycovat sobotní konflikt mezi skupinou Ukrajinců a skupinou Romů v Brně Bystrci. Policie již dementovala, že by jedno z šířených videí ukazovalo tragický incident. Internetem také koluje fotografie, která má zachycovat obě skupiny těsně před vypuknutím tragického konfliktu. Zpravodajský server Romea.cz zjišťoval, na jakých konkrétních místech byla videa a fotky pořízené.
Včera se na sociální síti objevila fotografie ukazující proti sobě stojící muže. Na jedné straně jsou zřejmě 3 Romové (na fotografii vlevo, uprostřed je Nicolas) a na druhé straně 3 Ukrajinci. Fotografie byla pořízena na zastávce Přístaviště a odpovídá tak místu tragédie a zřejmě opravdu ukazuje i muže, který je v současné chvíli ve vazbě (muž na fotografii zcela vpravo). Na fotografii z místa činu má muž stejný účes jako ukazují záběry od soudu, kde na něj byla uvalena vazba.
Tato fotografie může zpochybňovat popis incidentu, tak jak se začalo šíři po internetu a pro CNN Prima News ho popsal anonymní svědek. Ten tvrdil, že Ukrajinec byl sám a v tramvaji napomenul Romy, kteří na něj následně v přesile zaútočili. Na fotografii jsou však vidět proti sobě dvě skupiny mužů. Takže muž, který nakonec vytáhl nůž nebyl sám.
Policejní mluvčí Pavel Šváb už dříve uvedl, že pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví. “Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem, s policisty dosud nebyl v kontaktu, a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linky 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější,” uvedl Šváb. Doplnil, že kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují.
Fotografie se šíří s protiukrajinským vulgárním nápisem a přeškrtnutou ukrajinskou vlajkou. Zpravodajský server Romea.cz nápis a vlajku zakryl. Stejně tak jsme zakryli i obličeje jednotlivých aktérů,
Téměř na stejném místě je pak pořízené i video, na kterém je vidět podobná skupina lidí. Mají na sobě stejné oblečení jako na fotografii a video je pořízené zřejmě těsně po tragickém incidentu, protože je na něm vidět, jak na místo přibíhají dva policisté.
Situace odpovídá i dřívějšímu popisu zásahu policistů. Podle policie na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně. “Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen,” uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Novinář televize CNN Prima News zveřejnil v neděli fotografii, na kterém mají být zasahující zdravotníci. I tato fotografie byly pořízena velmi blízko incidentu. Právě do tohoto místa měl dojít Nicolas Zahrádka (do 17 let Dirda) a zde je nyní improvizované pietní místo.
Televize Šalingrad, které je blízká dezinformační scéně, pak zveřejnila další video, o kterém tvrdí, že ukazuje moment, kdy došlo k vraždě. Video je sice natočené velmi blízko místa, kde zemřel Nicolas, ale neukazuje tragický konflikt. Je natočené z věští vzdálenosti, z Hospody u Vesla. A ukazuje rvačku na místě, které je vzdálené od místa zásahu zdravotníků asi 40 metrů směrem k přehradě. Na videu však nejsou stejní lidé jako na fotografii ze zastávky.
Že video neukazuje konflikt, při kterém zemřel Nicolas potvrdila i policie, která informaci dezinformační TV Šalingrad dementovala. “Na dnes (na sociálních sítích) zveřejněném videozáznamu nejde o záběry místa činu ani vyšetřovanou událost. Přes chybějící souvislost s případem se obsahem videa z moci úřední zabýváme,” uvedla policie na Twitteru.