Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovenští Romové se děsí blížícího se nástupu euroměny

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Euro je pro většinu Romů na Slovensku strašák. „Je to bída, žijeme ze sociálních dávek, a to na normální život nestačí. Až dostaneme dávky v eurech, rozkutálejí se nám ještě mnohem rychleji,“ rozčilují se ženy v romské osadě u obce Plavecký Štvrtok na západě země, kde žije asi 500 Romů.


„Starší lidé ani neumějí počítat. S korunami se už jakžtakž naučili zacházet. Až ale dostanou do rukou jedno euro, budou myslet, že je to jedna koruna, a dají se v krámu lehce ošidit,“ uvádí v deníku Právo Eva Polakovičová, která pobírá sociální dávky 1700 korun a v lednu 2009 dostane 53 eur. „Euro je dobré jen pro bohaté. Pro nás to bude katastrofa,“ vzdychá.


Romské ženy se zajímají, kolik budou dělat v přepočtu sociální dávky a přídavky na děti. Když vidí, že na kalkulačce se objeví místo 7000 korun 218 eur, chytají se za hlavu. „Dostanu jen dvě stovky. No to je katastrofa, umřeme hlady,“ naříkají. Neuklidní je ani vysvětlení, že je to přece v přepočtu stejná částka. „To možná je, ale je to hrozně málo,“ potřásá hlavou Jana Zemanová.
Romové čekají, že jim někdo vysvětlí, jak zacházet s novou měnou. „Stát by se o to měl postarat,“ říkárezolutně Karol Šándor. V televizi slyšel, že stát by měl zvlášť Romům přechod na euro srozumitelně vysvětlovat. „Mají natočit písničku v romštině, abychom tomu rozuměli. Muzice my totiž rozumíme, tak snad pak pochopíme i to euro,“ uzavírá.

Už od srpna dvojí ceny

Od srpna budou obchodníci uvádět ceny ve slovenských korunách i v eurech. Od ledna 2009 se bude platit eurem, přičemž slovenské koruny budou v pokladnách obchodů brát ještě do 16. ledna 2009. Vydávat však už budou jen eura. Kremnická mincovna se chystá razit slovenské euromince v červenci a první vlna ražby má trvat tři až čtyři měsíce. Mincovnu má při ní opustit 400 miliónů kusů euromincí se slovenskou národní stranou.


Lícová strana euromincí je pro všechny státy eurozóny stejná, zadní stranu slovenských euromincí v hodnotě jedno a dvě eura bude zdobit státní znak – dvojkříž na trojvrší. Mince v hodnotě 10, 20 a 50 centů budou mít motiv Bratislavského hradu, mince 1, 2 a 5 centů vrch Kriváň.


Slovenské koruny se budou od ledna stahovat z oběhu postupně. V úhrnu by se mělo vrátit 148 miliónů kusů korunových bankovek a 453 miliónů mincí. Banky budou bezplatně měnit korunové mince šest měsíců po zavedení eura, bankovky pak ještě rok.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon